Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Oni są

Recenzja książki: Teresa Torańska, "Są. Rozmowy o dobrych uczuciach"

Historia z perspektywy pojedynczych ludzi.

Teresa Torańska jest pierwszą laureatką nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy, przyznaną w 2005 r. Było to swoiste uhonorowanie nie tylko kolejnego wspaniałego tekstu, ale przede wszystkim wyraz uznania za niezwykle bogaty i wspaniały dorobek, który miał początek gdzieś w 1980 r., gdy powstawała idea legendarnego już zbioru rozmów z byłymi stalinowcami i dygnitarzami PRL „Oni”. Potem były inne zbiory, a teraz ukazał się tom „Są”, w którym znalazły się wywiady przeprowadzone wedle jednego pomysłu: co ludzie czują, jak dalece potrafią ukazać swoją intymną sferę przeżyć, uniesień i załamań.

Torańska rozmawiała z osobami znanymi, między innymi z Ewą Łętowską, Janem Nowakiem-Jeziorańskim, Andrzejem Krawczykiem, Katarzyną Popową-Zydroń, Bronisławem Komorowskim. Rozmów jest czternaście, a kilka z nich zostawia czytelnika w niezwykłym poruszeniu, z poczuciem, że miał okazję wejść w świat rzeczywiście jakichś głębszych prawd psychologicznych, w opowieści, w których wielka historia uzyskuje perspektywę pojedynczego, co prawda bardzo wrażliwego i, powiedzielibyśmy, jakoś specjalnego człowieka.

Spowiedzi Adama Daniela Rotfelda, Edmunda Wnuk-Lipińskiego, Michała Głowińskiego czy Wandy Wiłkomirskiej są nie do zapomnienia.

Teresa Torańska, Są. Rozmowy o dobrych uczuciach, Świat Książki, Warszawa 2007, s. 288

Polityka 47.2007 (2630) z dnia 24.11.2007; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Oni są"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną