Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Pominięte historie

Recenzja książki: Jerzy Besala, "Tajemnicze dzieje Europy"

Pasja ekspansji.

Współcześni Polacy bardziej lubią historię niż rozważania o przyszłości. Bo choć przeszłość mamy już za sobą, to jednak jej dzieje za każdym razem można pisać na nowo, odsłaniając z różnych perspektyw. Lubuje się w tym Jerzy Besala, historyk często goszczący na łamach „Polityki”.

W swych licznych książkach docieka, jaki wpływ na historyczne wydarzenia miały czynniki nie tylko polityczne, ale też emocje, fascynacje erotyczne, porywy duchowe i przekonania religijne. Nie inaczej patrzy na dzieje Starego Kontynentu w „Tajemniczych dziejach Europy”. Jak bowiem zrozumieć tę specyficznie europejską pasję ekspansji, która począwszy od końca XV w. rozpoczęła proces „pierwszej globalizacji”, ze wszystkimi jej dobrymi i potwornymi skutkami, jak niewolnictwo, kolonializm i zagłada całych ludów.

By zrozumieć Europę, Besala stosuje w swych opowieściach różne klucze, zastanawiając się, co zdecydowało, że dziś mówimy o Unii Europejskiej, choć przecież historia mogła potoczyć się również tak, że mieszkalibyśmy w Europejskim Państwie Kościelnym. Besala pisze wartkim, zachęcającym do lektury stylem, choć więc książka jest gęsta od faktów i przywoływanych źródeł, czyta się ją z przyjemnością i bez znużenia.
 

Jerzy Besala, Tajemnicze dzieje Europy. Inne spojrzenie, Bellona/Muza, Warszawa 2007, s. 328
 

 

Polityka 48.2007 (2631) z dnia 01.12.2007; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Pominięte historie"
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
01.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną