Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Koncert nad koncertami

Recenzja książki: Muharem Bazdulj, "Koncert"

Bono śpiewał dla nich, oni dla niego.

Członkowie grupy U2 to autorzy jednych z najważniejszych albumów XX wieku, pokojowi buntownicy, twórcy protest songów (w 2005 Amnesty International ogłosiło ich „Ambasadorami sumienia") i minimalistycznych ewangelii. W reportażowej powieści „Koncert" Muharem Bazdulij, pisarz pochodzący z Bośni i Hercegowiny, udowadnia, że wojna na Bałkanach skończyła się dopiero wraz z ich koncertem w Sarajewie, 23 września 1997 roku.

Jeden z bohaterów „Koncertu" - gratki dla fanów U2 - pokazuje, ile obszarów literatury otworzyła mu ta muzyka, wypisuje na murze graffitti: „I Cezar słuchał U2". Dla innej bohaterki - muzyka U2 to jedyne, co zostało po niespełnionej miłości. Amra marzy, że to ją Bono wybierze z tłumu podczas koncertu i dla niej zaśpiewa „With or Without You".

Ten koncert nigdzie nie znaczyłby tyle, ile na stadionie Koševo w Sarajewie, któremu groziło, że stanie się miastem, „where the streets have no name". I nigdzie tak mocno nie zabrzmiałaby piosenka „Miss Sarajevo". Bono śpiewał dla nich, oni dla niego.
 

Muharem Bazdulj, Koncert, przeł. Dorota Jovanka Ćirlić, Wyd. Czarne, Wołowiec 2007.

  

Reklama

Czytaj także

O Polityce

Uwaga czytelnicy! Kioski Garmond Press bez „Polityki”

Znajdziecie nas w punktach sprzedaży innych dystrybutorów.

Wydawca „Polityki”
14.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną