Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Historie równoległe

Recenzja książki: "Kalendarium dziejów Polski. Encyklopedia PWN"

Grunt to mądrze odczytać historię.

Gdy powstańcy walczyli w Warszawie, PKWN wydał między innymi tzw. dekret sierpniowy, na podstawie którego skazano później i stracono wielu żołnierzy Polski Podziemnej, a we wrześniu dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej. W Lublinie dzieci poszły do szkoły, a polscy żołnierze wygrali mecz piłki nożnej z lotnikami radzieckimi 6:1 na dzień przed aktem kapitulacji powstania warszawskiego.

Tak toczyły się równoległe historie, jak gdyby bez kontaktu ze sobą, choć przecież jak najbardziej w związku ze sobą. Tyle tylko, że zwyczajowo opowiadane są jako osobne. Wydane „Kalendarium dziejów Polski” te osobności próbuje pokazać bezpośrednio obok siebie, co daje rezultaty czasami szokujące i poznawczo bardzo interesujące. Tym bardziej że zestawia nie tylko paralelne historie polityczne, także fakty z dziedziny kultury, literatury i sztuki, nauki i techniki, także z życia codziennego, wszystko bogato ilustrowane.

To jest zbiór faktów i informacji, one jeszcze nie tworzą opowieści i interpretacji, lecz na pewno do nich prowokują i zachęcają. Na ich podstawie, na tej równoległości ambitny nauczyciel zapewne potrafiłby nauczać mądrego odczytania historii i zrozumienia jej jako zbioru prawd, które są w ciągłym ruchu i nigdy nie będą ostateczne.
 

Kalendarium dziejów Polski. Encyklopedia PWN, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2007, s. 600 
 

  

Reklama

Czytaj także

Świat

Franciszek szokuje, gdy mówi o wojnie. O co mu chodzi?

Papież Franciszek wprowadził pół świata w osłupienie swoimi komentarzami na temat wojny w Ukrainie. Kręci, lawiruje i nie chce wprost nazwać najeźdźców – najeźdźcami, a ofiar – ofiarami agresora. Trudno też pojąć, czemu Franciszek chce jechać do Moskwy, do której i tak go nie zapraszają, i rozmawiać z Putinem. Bo tylko on ma klucze do bram pokoju?

Adam Szostkiewicz
12.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną