Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Hrabia Dracula i jego następcy

Recenzja książki: Wiktor Pielewin, "Empire V"

Wściekle inteligentnie i przezabawnie.

To wampiry wyhodowały człowieka. Stworzyły go, aby produkował bablos – substancję, dzięki której mogą osiągnąć szczęście i chwilowe zjednoczenie z absolutem. Ludzka cywilizacja sprowadza się zaś do tego, aby wytwarzać pieniądze i zaspokajać potrzeby wampirów.

Roma Szurkin staje się jednym z nich nieco przypadkowo, odpowiadając na ogłoszenie umieszczone na płycie chodnikowej. Trafia do elity i w kilka tygodni dzięki kursom glamouru i dyskursu dowiaduje się, w jaki sposób skonstruowany jest współczesny świat. Wiktor Pielewin w kolejnej książce rozgrywa partię znaczonymi kartami. Tym razem zastępuje wilkołaki (z poprzedniej powieści „Święta księga wilkołaka”) wampirami, ale cała reszta tematów i rekwizytów pozostaje bez zmian. Pojawiają się jak zwykle nawiązania do dalekowschodniej mitologii (Chaldejczycy, Babilon, bogini Isztar), demonizowana jest rola agencji reklamowych i PR, a niejako przy okazji czytelnik poznaje właściwy sens Biblii i teorii ewolucji.

Na szczęście Pielewinowi nie brak wdzięku. Pozostaje on pisarzem wściekle inteligentnym, przezabawnym i przewrotnym. Ośmiesza zarazem współczesny dyskurs naukowy i naśmiewa się z eklektyczności kultury, samemu od niej nie stroniąc. Jednak więcej do powiedzenia ze współczesnych pisarzy rosyjskich ma w tym momencie Władimir Sorokin w doskonałej antyutopii „Dzień oprycznika”.
 

Wiktor Pielewin, Empire V, przeł. Ewa Rojewska-Olejarczuk, wyd. W.A.B., Warszawa 2008, s. 440
 

  

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną