Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Książki

Detektyw, dywan i dzieciaki

Recenzja książki: Ake Holmberg, "Latający detektyw"

Orzeźwiający koktajl na wakacje.

Oczywiście, jak każdy wie, latający detektyw jest o niebo lepszy od zwykłego detektywa, a co dopiero, jeśli jest to detektyw na latającym dywanie. Bo z taką osobistością mamy do czynienia w przypadku książki Ake Holmerga. Wspaniale jest uczestniczyć w rzeczywistości opisanej w dużej mierze z perspektywy dziecka.

Całość składa się ze śmiałych, pełnych blasku i koloru posunięć pióra. Świat realny i imaginacja są tutaj wymieszane w idealnych proporcjach - tak, iż dostajemy orzeźwiający koktajl, w sam raz na wakacyjne popołudnie. Nic nie jest niemożliwe, nawet to, że w każdej chwili do domu może zapukać sprzedawca latających dywanów. Mimo tego wszystkiego jednak życie zdaje się toczyć utartym rytmem: czekolada i lemoniada są popijane o tej samej porze, jak to się na przykład praktykuje na werandzie willi Fredriksro w Lingonboda.

Właśnie taką sielankową, a nawet wręcz - nudną chwilę letniego popołudnia przerywa nagłe pojawienie się w miasteczku podejrzanego gbura, który zaczepia nawet dzieci na ulicy i kradnie im bułki kukurydziane, świeżo kupione w miejscowej piekarni. W takich sytuacjach, kiedy nie bardzo wiadomo co zrobić (bo - w gruncie rzeczy - trudno określić na czym polega zagrożenie), niezbędna wydaje się ingerencja kogoś obdarzonego szczególnymi umiejętnościami.

Kimś takim jest detektyw Ture Sventon, ogromny miłośnik ptysiów z bitą śmietaną i zarazem człowiek dotknięty pewną przypadłością - seplenieniem, która to nie pozwala mu poprawnie wymówić własnego imienia i nazwiska. Postać ta zdobyła u mnie w domu ogromna sympatię, nie tylko z powodu wymienionych tutaj przypadłości - seplenienia czy braku panowania nad sobą w obecności ciastek, ale brawurową odwagą i niezwykłą wyobraźnią w planowaniu zasadzek na złoczyńców.

Na szczęście Ake Holmberg opisał o wiele więcej przygód tego znakomitego detektywa, czekamy więc na kontynuację, zastanawiając się, czy latający dywan nadal będzie mu towarzyszył w przygodach i jakiż to złoczyńca stanie mu na drodze następnym razem.

Książkę przeczytały i zrecenzowały: Marysia Puch (12 lat) i Aleksandra Kozicka - Puch (mama) 
 

Ake Holmberg, Latający detektyw, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2008
 

Reklama

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną