Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Obama zdobędzie Księżyc?

Recenzja książki: Christoph von Marschall, "Barack Obama, czarnoskóry Kennedy"

Obama zdobędzie Księżyc?

Niemiecki dziennikarz Christoph von Marschall towarzyszył Barackowi Obamie w kampanii wyborczej i przedstawia o nim książkę, która jest pochwałą amerykańskiego marzenia. Autor wydaje się wierzyć, że w Ameryce możliwa jest ciągle droga od pucybuta do Białego Domu.

Obama, kiedy się rodził, nie miał, wydawałoby się, żadnych szans – a przecież już przebył przestrzeń zawrotną, w Europie zapewne niemożliwą do pokonania. Ale von Marschall stawia przed bohaterem swej książki zadania jeszcze ambitniejsze, co zdradza sam tytuł: „Barack Obama, czarnoskóry Kennedy” – i to bez ostrożnego znaku zapytania. Autor przypomina, że Kennedy zapoczątkował rozmowy z Sowietami, skierował wzrok ludzkości ku niebu i zapowiedział wysłanie pierwszego człowieka na Księżyc, wprowadził ożywienie w polityce Berlina i konflikcie irlandzkim. W tym zgoda.

Jaki nowy Księżyc może zdobyć czarnoskóry Kennedy? Czy będzie i jak będzie rozmawiał z nowymi Sowietami po wojnie gruzińskiej? Czy o Księżycu nie ma mowy, bo mamy do czynienia tylko z nowym ulubieńcem nerwowo żyjącego pokolenia YouTube? Książka nie daje odpowiedzi, ale wiele opowiada o Obamie i jego Ameryce.

Christoph von Marschall, Barack Obama, czarnoskóry Kennedy, przeł. Jacek Miron, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2008, s. 204 

Polityka 37.2008 (2671) z dnia 13.09.2008; Kultura; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Obama zdobędzie Księżyc?"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Seks tak, prezerwatywa nie, czyli przychodzi ksiądz do seksuologa

Księża w stosunku do ogólnej populacji mają większą impulsywność w seksualności. Ze względu na celibat na co dzień starają się ją „tłumić, tłumić, tłumić”, ale ona później może wybuchnąć w sposób niekontrolowany jak ładunek saperowi w rękach – mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog.

Agata Szczerbiak
26.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną