Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Konkretnie o emocjach

Recenzja książki: Grzegorz Kasdepke, "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami"

Przedszkolne konkrety dla dzieci.

Kiedy przychodzi wrzesień, w gazetach codziennych, jak co roku, pojawiają się skrótowe poradniki pod umownym hasłem "jak przygotować pociechę na rozłąkę z rodziną i pójście do przedszkola". Z autopsji wiem, że rady takie się przydają, bo rodzice - zwłaszcza jedynaków - ulegają ogromnym emocjom. Sama byłam świadkiem, jak ubrani odświętnie eleganccy panowie biegali z kamerami po przedszkolnej szatni, filmując swoje przerażone pociechy. W takiej nerwowej atmosferze dzieci na pewno zastanawiają się, po co to całe zamieszanie i o co tyle hałasu?

Na szczęście powstała książka, do której warto sięgnąć, jeśli serce szarpią wątpliwości, czy nasze dziecko sobie poradzi i czy uda mu się dogadać z nowymi kolegami. Znawca serc i umysłów najmłodszych, Grzegorz Kasdepke, napisał bowiem przewodnik po emocjach. Żadnych obiecanek, że będzie cudownie i idealnie, same konkrety. Przygotujmy dzieci do tego, co czeka je naprawdę, a i sami sobie przypomnijmy, jak to kiedyś z nami było (w trakcie lektury powracają własne wspomnienia, np. katorga leżakowania albo widmo jakiejś strasznej pani, która wrzucała drugie danie do zupy tym, co za wolno jedli...).

W tytułach rozdziałów znakomitej książki Grzegorza Kasdepke znajdziemy kolejno: tęsknotę, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nudę, poczucie krzywdy i radość. A każdy rozdział to odrębna historyjka o tym, co miało miejsce w pewnym przedszkolu, do którego przychodzi na zajęcia pani Miłka. Wszystkie opowiastki są bardzo proste, ale i prawdziwe - takie historie zdarzają się wszędzie. Zakończone są radami autora dla dzieci i rodziców. Przy okazji można porozmawiać z naszymi maluchami o tym, czy np. mama kiedyś tęskniła albo czy tata czuł się zawstydzony i - przede wszystkim - jak sobie z tym poradzili.

Na zdecydowane żądanie moich dzieci dotarłam do Autora, żeby upewnić się, że pracuje on nad następnymi tomami tej książki. Zapewnił, że tak...

 
Książki przeczytały i zrecenzowały: Marysia Puch (12 lat) i Aleksandra Kozicka - Puch (mama)  

 
Grzegorz Kasdepke, Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, Nasza Księgarnia Warszawa 2008
 

  

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną