Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Putin całuje rybę

Recenzja książki: Dubravka Ugrešić, "Nikogo nie ma w domu"

Anegdoty, czyli Putin całuje rybę

Jestem przekonany, że gdy kiedyś będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś o naszej hybrydycznej, postkomunistyczno-europejskiej epoce, trzeba będzie sięgnąć po książki takie jak „Nikogo nie ma w domu” Dubravki Ugrešić.

Punktem wyjścia dla tego zbioru esejów i felietonów, publikowanych wcześniej na łamach europejskich pism (w tym „Gazety Wyborczej”), jest niemal zawsze anegdota z życia, gazet albo telewizji. Putin całujący rybę albo chorwacka Naga Wyspa, dziś wykorzystywana jako plener przez europejski przemysł porno, kilkadziesiąt lat wcześniej – jako obóz, do którego Tito wsadzał komunistów – zwolenników Stalina. Ugrešić – od lat nie mieszkająca w ojczystej Chorwacji – patrzy na świat z pozycji wiecznej outsiderki. Denerwują ją zarówno wschodnioeuropejskie resentymenty, bylejakość, chamstwo i czarnowidztwo, jak i zachodnie źle maskowane poczucie wyższości, ideologia świata bez bólu i głupota kultury masowej, w której „Jackie Collins reklamowana jest jako hollywoodzki Marcel Proust”. Jednym z tematów Ugrešić jest krążące po Europie widmo polskiego hydraulika – zacięta obrona własnych interesów ekonomicznych przez starą UE, zadająca kłam sloganom o europejskiej solidarności.

Ugrešić nie wydaje wyroków i nie przedstawia gotowych recept na współczesne bolączki. Kilka godzin spędzonych w jej towarzystwie pozostawia podobne wrażenie jak długa rozmowa z kimś mądrym i zwyczajnie fajnym. Świat może nie stał się lepszy, ale my czujemy się (na chwilę) przywróceni do normalności.

Dubravka Ugrešić, Nikogo nie ma w domu, przeł. Dorota Jovanka Mentzel-Cirlić, Znak, Kraków 2008, s. 344

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną