Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

I dom, i orzeszek

Recenzja książki: Aleksandra Wachowiak i Daniel Mizieliński, "D.O.M.E.K"

Architekci - dzieciom

Podobno wszyscy chłopcy marzyli kiedyś o tym, żeby - gdy dorosną - zostać kosmonautami. Teraz kwestia wyboru zawodu na pewno się nieco skomplikowała, ponieważ jest tyle wspaniałych nowych wzorców. Można przecież zostać Batmanem, strażakiem, kierowcą rajdowym albo... architektem.

No właśnie  -  architektami z pewnością zapragną zostać te dzieci, które przeczytały (i obejrzały) książkę D.O.M.E.K. Jej autorzy, Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, zgromadzili w twardych okładkach najbardziej szalone, jakie tylko można sobie wyobrazić, przykłady domów mieszkalnych rozrzuconych po całym świecie. Znaleźć tam można realizację marzeń drzemiących chyba w każdym z nas, nie tylko tych najmłodszych, o posiadaniu jakiejś nadzwyczajnej konstrukcji, w której dałoby się zaszyć przed innymi (albo z innymi, tyle że starannie wybranymi...). Jest więc i domek bąbel nad brzegiem morza, i domek orzeszek wiszący na drzewie, ba, nawet domek przeznaczony jedynie do picia herbaty! Znajdziemy tu również księżycowy, przeszklony pawilon zatopiony w ogrodzie i całkowicie przesycony atmosferą wszystkiego tego, co się dzieje w naturze.

Autorami projektów, z którymi mamy w książeczce do czynienia, są znani architekci, a jej wspaniały klimat zaprasza na wyprawę w głąb własnej wyobraźni. W zasadzie można by było tę publikację zaklasyfikować jako „edukacyjną", bo jej kreatywność jest najwyższego lotu. Dzięki wiedzy i cierpliwości autorów, a przedw wszystkim - ich poczuciu humoru na 158 stronach pięknie wydanej książki możemy delektować się marzeniami architektonicznymi w towarzystwie własnych dzieci. A po jej lekturze niewątpliwie powstaną tajemnicze konstrukcje z kartonowych pudeł albo rysunki oszałamiających kwater czekających jeszcze na zbudowanie.

Dodajmy jeszcze, że że autorzy książeczki "D.O.M.E.K" zostali niedawno uhonorowani za jej szatę graficzną prestiżową nagrodą PS IBBY, przyznawaną już od 20 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych.
 

Książki przeczytały i zrecenzowały: Marysia Puch (12 lat) i Aleksandra Kozicka - Puch (mama)  
 

Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, D.O.M.E.K. (Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji), Wydawnictwo Dwie siostry, Warszawa 2008, s. 158 

 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną