Muzyka

Najpiękniejsze msze żałobne

Recenzja DVD: Orchestre des Champs-Elysees, "Hommage a Chopin: Mozart - Requiem"

materiały prasowe
To pierwsza pozycja nowej serii DVD Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Hommage a Chopin, która ma prezentować najpiękniejsze w historii muzyki msze żałobne.

Zarejestrowane zostały w barokowym wnętrzu warszawskiego kościoła św. Krzyża, gdzie wmurowane jest serce Chopina. Tam właśnie co roku w rocznicę śmierci kompozytora podczas tradycyjnej mszy grane jest Requiem Mozarta, które wykonano na pogrzebie Chopina w Paryżu (na jego własną przedśmiertną prośbę). Podczas Roku Chopinowskiego zaprezentowali to dzieło muzycy pod batutą wielkiego belgijskiego dyrygenta Philippe’a Herreweghe, a interpretacja ta została wpisana w liturgię. Podziwiać należy zarówno znakomitą pracę kamerzystów, jak i dźwięk nagrany przez najlepszych specjalistów Polskiego Radia, którzy stale współpracują z NIFC. Pod batutą tego samego dyrygenta pojawi się również druga pozycja tej serii: „Niemieckie Requiem” Brahmsa, które mogliśmy usłyszeć w zeszłym roku na festiwalu Chopin i Jego Europa. Tym razem będzie to już wykonanie koncertowe, bez liturgii.

Orchestre des Champs-Elysees, Collegium Vocale Gent&Accademia Chigiana Siena, dyr. Philippe Herreweghe, Hommage a Chopin: Mozart – Requiem, NIFC

Polityka 27.2012 (2865) z dnia 04.07.2012; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Najpiękniejsze msze żałobne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną