Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Głosy Jesieni

55 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej - Warszawska Jesień

materiały prasowe
Hasło 55 Warszawskiej Jesieni brzmi: „Usłysz, czego inni nie słyszą”.

W domyśle: głos. Rozumiany nie tylko dosłownie, choć w ten sposób również – tu szczególnie ważne będą dzieła Georgesa Aperghisa („Luna Park”), Luigiego Nono („Guai ai gelidi mostri” na głosy, instrumenty i elektronikę) i Salvatore Sciarrino („Cantiere del Poema”, poruszające się między ciszą a dźwiękiem).

W stulecie powstania słynnego cyklu „Pierrot lunaire” Schoenberga oprócz niego zostanie wykonany nawiązujący doń utwór Macieja Jabłońskiego.

Będą utwory zawierające elementy teatru: scena dramatyczna „Ein Brief” Mauricia Kagla, „Inori” Karlheinza Stockhausena (nie z głosami, lecz z mimami), operetka „Historia” Oscara Strasnoya czy teatr instrumentalny – nowe utwory Jagody Szmytki i Artura Zagajewskiego. Swoisty rytuał modlitewny w języku greckim przedstawi w swoim najnowszym utworze „Phylakterion” Paweł Szymański.

Na festiwalu znajdą się też utwory, w których głos jest na swój sposób domyślny, jak „Speakings” Jonathana Harveya na orkiestrę i elektronikę, w którym brzmienia mają z założenia przypominać ludzką mowę. Co nam powiedzą te i wiele innych interesujących kompozycji, usłyszymy od 21 do 29 września.

Szczegóły: www.warszawska-jesien.art.pl

Polityka 38.2012 (2875) z dnia 19.09.2012; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Głosy Jesieni"
Reklama