Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Lekcje z klasyki gatunku

Recenzja płyty: Różni wykonawcy, "Re-Machined: A Tribute to Deep Purple’s Machine Head"

materiały prasowe
Jedna z najważniejszych płyt rocka – „Machine Head” grupy Deep Purple – ukazała się 40 lat temu. Kto nie zna legendarnego riffu rozpoczynającego umieszczoną na tej płycie piosenkę „Smoke on the Water”, ten nie wie nic o muzyce XX w.

40 urodziny albumu wymagają szczególnie uroczystego uczczenia, toteż imponująca grupa gwiazd współczesnego rocka postanowiła złożyć hołd dawnym mistrzom, nagrywając „Re-Machined”, czyli niemal dokładnie powtarzając zestaw utworów z oryginału we własnych wersjach. „Niemal dokładnie”, gdyż dorzucili jeszcze nagrany przez Deep Purple podczas tej samej sesji utwór „When a Blind Man Cries”, który ukazał się na stronie B singla zespołu. Na „Re-Machined” piosenkę tę wykonuje nie byle kto, bo Metallica. Zresztą byle kogo na tej płycie nie ma. Są za to: Carlos Santana, Chickenfoot, Black Label Society, Iron Maiden i jeszcze inni metalowo-rockowi gwiazdorzy.

Zagorzali fani Deep Purple zapewne na zawsze zostaną wierni wersjom sprzed 40 lat, ale trzeba powiedzieć, że te dzisiejsze to nie są w pośpiechu nagrane na odczepnego covery, ale bardzo porządnie odrobione lekcje z klasyki gatunku, w żadnym wypadku nieprzynoszące wstydu ani wykonawcom, ani słuchaczom.

 

Różni wykonawcy, Re-Machined: A Tribute to Deep Purple’s Machine Head, Eagle Rock 2012

Polityka 38.2012 (2875) z dnia 19.09.2012; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcje z klasyki gatunku"
Reklama