„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Muzyka

Bohdan, trzymaj się!

Recenzja płyty: Bohdan Łazuka, "40 piosenek"

materiały prasowe
Bohdan Łazuka słusznie uważany jest za jednego z najwybitniejszych naszych aktorów komediowych. A jednak w latach 60. – o czym jakoś mało się pamięta – w masowej wyobraźni Polaków był przede wszystkim piosenkarzem.

Na koncerty przychodziły tłumy, a radio non stop nadawało takie jego szlagiery, jak „Bohdan trzymaj się”, „W siną dal”, „Dzisiaj, jutro, zawsze”. Wśród „40 piosenek” na wydanym właśnie przez Polskie Nagrania podwójnym albumie Łazuki są wymienione megahity, przedwojenne evergreeny („Mała kobietko”, „Umówiłem się z nią na 9-tą”), słynne przeboje z dawnego miejskiego folkloru („Bal na Gnojnej”) i utwory współczesne. Znalazła się nawet piosenka Bułata Okudżawy „Ballada amerykańskiego żołnierza”.

Oferta wielce zróżnicowana, no i okazuje się, że Łazuka równie dobrze potrafi się znaleźć w każdym muzycznym klimacie. Nie jest to tylko kwestia skrzętnie pielęgnowanego talentu do śpiewania, ale też świetne wyczucie melodii i rytmu, co zwykle przypisujemy amerykańskim geniuszom swingu. Bo śpiewający Łazuka, choć aktor, nie jest bynajmniej „wykonawcą piosenki aktorskiej”, ale (tak jak myślało się o nim dawniej) bardzo dobrym piosenkarzem.

 

Bohdan Łazuka, 40 piosenek, Polskie Nagrania

Polityka 05.2013 (2893) z dnia 29.01.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohdan, trzymaj się!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną