Muzyka

Prawdziwa magia dla nielicznych

Recenzja płyty: John B. Spencer, „Bluesman”

materiały prasowe
Być może płytą zostanie zauważoną tylko przez nielicznych. Ale jestem pewien, że ci nieliczni będą oczarowani i zaczarowani.

To wielce nieoczywista płyta. Autor „Bluesmana” nie żyje od ponad 10 lat, ale ten wydany w lutym br. album nie jest pośmiertną składanką, lecz w pełni premierowym wydawnictwem. Mimo bluesa w tytule nie jest to płyta bluesowa, ale stylistycznie wieloznaczna. Są tu krótkie, refleksyjne ballady, ciepłe folkopodobne muzyczne opowiastki o miłości, o życiu, jest szczypta rocka. Nagranie całego materiału zajęło artyście blisko osiem lat. John B. Spencer przykładał wielką wagę nie tylko do muzyki. Jako literat, autor powieści kryminalnych (sic!) uważnie składał słowa swoich piosenek. Mimo niezaprzeczalnej wartości jego muzyki kariera Spencera na brytyjskim rynku przebiegała nieco bocznymi ścieżkami. Nie szukał modnych rozwiązań, nie pchał się przed innych. Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos nie przebijał się z wystarczającą siłą przez playlisty popularnych stacji. Być może i „Bluesman” pozostanie płytą zauważoną tylko przez nielicznych. Ale jestem pewien, że ci nieliczni będą oczarowani i zaczarowani. Bo, jak wiadomo, prawdziwa magia nie lubi zgiełku.

 

John B. Spencer, Bluesman, Irregular 2013

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Afisz. Premiery; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdziwa magia dla nielicznych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną