Muzyka

Śpiewny powrót poety

Recenzja płyty: DagaDana, „List do Ciebie”

Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, w środku Mikołaj Pospieszalski. Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, w środku Mikołaj Pospieszalski. Piotr Bławicki / EAST NEWS
Muzyka, szlachetnie prosta w wyrazie, nie pozostaje tylko wehikułem dla słów, raczej jest ich uzupełnieniem, elementem równoprawnym i koniecznym w obrębie spójnej całości, jaką jest ta niezwykła płyta.

Jeśli takie rzeczy się zdarzają, to może z tą naszą kulturą współczesną nie jest tak źle. Oto polsko-ukraiński zespół folkowy DagaDana odkrywa niemal kompletnie zapomnianego poetę Janusza Różewicza, starszego brata powszechnie znanych – poety Tadeusza i reżysera Stanisława. Pozostało po nim kilkadziesiąt wierszy. Zastrzelony przez gestapo w 1944 r., mógł być jednym z największych naszych twórców, o czym można się przekonać, słuchając „Listu dla Ciebie”. Oszczędna ekspresja przy niezwykłej poetyckiej wyobraźni – tak w skrócie dałoby się scharakteryzować te wiersze o młodości, miłości, tęsknocie. Znakomicie wypadają z muzyką, w czym duża zasługa zespołu, pięknych, zmysłowych głosów Dagi Gregorowicz i Dany Wynnytskiej, kontrabasu Mikołaja Pospieszalskiego, bębnów Franka Parkera i wysiłku producenckiego Marcina Pospieszalskiego. Ta muzyka, szlachetnie prosta w wyrazie, nie pozostaje tylko wehikułem dla słów, raczej jest ich uzupełnieniem, elementem równoprawnym i koniecznym w obrębie spójnej całości, jaką jest ta niezwykła płyta.

 

DagaDana, List do Ciebie, DagaDana/Narodowe Centrum Kultury

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Śpiewny powrót poety"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną