Muzyka

Seifert – nowe odkrycie

Recenzja płyt: Zbigniew Seifert, „Variospheres, Live In Solothurn”, „Solo Violin”

materiały prasowe
Fundacja, która zajmuje się popularyzacją spuścizny po naszym genialnym skrzypku jazzowym, zmarłym w 1979 r. w wieku niespełna 33 lat, od kilku lat organizuje konkursy jego imienia dla młodych skrzypków.

Rozpoczęła również działalność wydawniczą – i to od razu od rewelacji. Po raz pierwszy światło dzienne ujrzało nagranie z koncertu artysty, który odbył się w Solurze 18 stycznia 1976 r., z jego międzynarodowym zespołem Variospheres (Szwajcar Hans Hartmann na basie, Belg Michel Herr na klawiszach i Janusz Stefański na perkusji). Kopia nagrania zachowała się u Stefańskiego; po poszukiwaniach odnaleziono też oryginał. Utwory są już częściowo znane z innych płyt („Man of the Light”, „Zbigniew Seifert”), ale oczywiście grane inaczej; szczególnie fascynujące jest solo Seiferta na początku „On the Farm”. Jednocześnie fundacja wydała nieobecną już na rynku płytę „Solo Violin” – również nagranie live, z koncertu z 19 maja 1976 r., z którego dochód skrzypek przeznaczył na swoją operację nowotworową (niestety nieudaną). Choroba artysty jednak jest zupełnie niesłyszalna w jego wspaniałym, pełnym pozytywnej energii muzykowaniu, będącym pod niewątpliwym wpływem Johna Coltrane’a, ale bardziej radosnym – po jasnej stronie mocy.

Zbigniew Seifert, Variospheres, Live In Solothurn, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta; Zbigniew Seifert, Solo Violin, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Seifert – nowe odkrycie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną