Jarosław Kaczyński wbrew partii zmusił do dymisji Beatę Szydło, wbrew partii sam jej nie zastąpił i wbrew partii postawił na Mateusza Morawieckiego. Partyjno-autorski rząd nowego premiera dopiero w styczniu. Czy i co PiS na tym wygra?
Przez dwa ostatnie lata Polki i Polacy szczerze polubili swoją panią premier. Po jej dymisji uznali, że Beatę Szydło spotkała wielka krzywda. I że jest to ten sam rodzaj krzywdy, którą sami od niepamiętnych czasów cierpieli za sprawą elit.
Bluzg mocniej zaznaczył obecność w sferze publicznej, bo służy dziś walce z elitą albo wręcz autopromocji. Dlatego ten tekst – ostrzegamy od razu – pełen będzie brzydkich bohaterów roku: wulgaryzmów i inwektyw.
Zamianą Szydło na Morawieckiego nie ma co się specjalnie i zbyt długo emocjonować.
W nowym roku wejdzie w życie ustawa o KRS.
PiS miało jasne i proste hasła, teraz, po dwóch latach rządzenia, na wizerunku partii pojawiają się silne pęknięcia. I choć Jarosław Kaczyński próbuje tchnąć nowego ducha w swoje ugrupowanie, raczej nie uda mu się opanować sporów, walk frakcyjnych i niesnasek – ducha Konwentu Świętej Katarzyny.
Może w swoim egoistycznym odruchu prezydent USA zrobił coś dla pokoju?
Wyrównywanie rachunków to jedna z tych specjalności Antoniego Macierewicza, w której nie ma sobie równych. Ostatnio zemsta dosięgła oficerów zasłużonych w tropieniu obcej agentury w Polsce.
Zapadł pierwszy w Polsce prawomocny wyrok uznający winę szkoły, która nie ochroniła ucznia przed mobbingiem z powodu jego orientacji seksualnej.
Batalia polityczna, jaka toczy się w coraz to nowych odsłonach, to wciąż to samo starcie dwóch koncepcji państwa i polskości. Jedną z nich określa Jarosław Kaczyński, drugą Adam Michnik – odwieczni adwersarze, którzy swoje debaty toczyli już na długo przed powstaniem PiS.
Dr Arkadiusz Kierys, nauczyciel z Torunia, chce bronić uczniów przed manipulowaniem historią przez polityków. Proponuje „klauzulę sumienia historyka”.
Zbliża się nie kampania wyborcza, ale wojna totalna – alarmują analitycy internetu. Tylko w ciągu trzech tygodni listopada na Twitterze powstało 10 tys. kont udających prawdziwe.
O dwóch zdaniach angielskich, jednym polskim groszu, węgierskim zauroczeniu i irlandzkim dożywociu.
Drony, samochody elektryczne, wielkie inwestycje, a jednocześnie apteka dla aptekarza, sklep dla sklepikarza, ziemia dla drobnego rolnika, zaś niedziela dla Kościoła. Z takiej mieszanki ogłoszony premierem Mateusz Morawiecki będzie budować gospodarkę IV RP. Deklaruje, że jest konserwatywnym modernizatorem.
Coraz więcej firm, również w Polsce, zastępuje pracę ludzi pracą automatów. I coraz częściej mówi się, całkiem serio, o konieczności opodatkowania robotów.
Rozmowa z Anną Mochnaczewską, psychoterapeutką, o tym, dlaczego najczęściej kłócimy się o pieniądze.
W grudniu miał wystartować maraton reform w Unii. Na razie nie wystartuje – wyjątkowo przez Niemców, a nie Francuzów.
Dla islamistów niemiecki kiermasz bożonarodzeniowy jest symbolem chrześcijaństwa i celem ataku, dla wielu chrześcijan – przykładem upadku tradycji. Z pewnością jednak Weihnachtsmarkt jest dziś globalną marką.
Rządzący Rumunią postkomuniści właśnie próbują podporządkować sobie sądy. Tylko tak mogą powstrzymać najpotężniejszą kobietę w kraju, Laurę Codrutę Kovesi.
Choć na listach osób przewidzianych do zatrzymań były nazwiska wielu duchownych, nie internowano ich masowo w stanie wojennym. Było to prawdopodobnie efektem pewnych zakulisowych działań.
Nigdy dość, jak się okazuje, przypominania, w jakiej atmosferze doszło 95 lat temu do zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza.
Bogactwo odmian jabłoni uprawianych dawniej w Polsce pozwalało na przygotowanie niezwykłej różnorodności potraw. Jabłka marynowano, kiszono, smażono, suszono, wyrabiano z nich zupy, bigosy, sery, lody i pączki.
Rozmowa z Christophem Galfardem, fizykiem, uczniem i współpracownikiem legendarnego Stephena Hawkinga, o tym, co już wiemy i czego jeszcze chcielibyśmy się dowiedzieć o wszechświecie.
Za kilka lat Polska może nie udźwignąć kosztów leczenia nowotworów. Czy nadzieję niosą leki biopodobne?
Hollywood wydawało się miejscem liberalnym, idealnym do życia, ale rzeczywistość to zweryfikowała za sprawą kilku odważnych kobiet.
Krzysztof Ratajski chce zostać pierwszym Polakiem, dla którego gra w darta stanie się sposobem na życie.
Autor filmu wydaje się dobrze rozumieć dzieci.
Nawet wątek miłosny, celowo wpisujący się w tragiczny splot wydarzeń, zamiast wzruszać, irytuje.
Najlepsza w tym nierównym i nieco jednak słabszym niż poprzednie zestawie obrazków z przyszłości jest historia ze świetną parodią space oper z lat 80.
Trudny do zniesienia muzealny dystans, wzmacniany przez wpędzający w stupor nadmiar scenek i widzów filmujących i fotografujących aktorów.
Rzeźby Myjaka przynależą już do kanonu kultury wizualnej w Polsce.
Oszczędna w formie książka jest oszczędna także w treści, przewidywalna i zbudowana ze zbyt oczywistych metafor.
Szalenie mocna opowieść, a także wielkie oskarżenie węgierskiego społeczeństwa.
Delfin w malinach – brzmi to lekko, ale ma swoją wagę. Zespół internetowego magazynu Dwutygodnik.com przygotował zbiór tekstów o mijającej dekadzie.
Kariera tej znakomitej wokalistki rozpoczęła się zbyt późno i zakończyła zbyt wcześnie.
Doskonałe uzupełnienie kolekcji każdego miłośnika Rolling Stonesów.
Fundacja, która zajmuje się popularyzacją spuścizny po naszym genialnym skrzypku jazzowym, zmarłym w 1979 r. w wieku niespełna 33 lat, od kilku lat organizuje konkursy jego imienia dla młodych skrzypków.
O jednej z najbardziej niezwykłych, ale i tragicznych karier w sztuce XX w. traktuje okazała monograficzna wystawa w londyńskim Barbican Centre – „Basquiat. Boom for Real”.
Czy polski rock narodził się w połowie lat 60.? Tak założyli autorzy ponad 700-stronicowego dzieła omawiającego 200 wyróżnionych utworów muzycznych ilustrujących nadwiślańską historię tego gatunku.
Adam Driver jest nieprzewidywalny jak życie. Budzi przerażenie w roli głównego rozgrywającego w kontynuacji „Gwiezdnych wojen”. Ale równie zjawiskowy jest jako anielski misjonarz w „Milczeniu”, które już można kupić z POLITYKĄ.
Templariuszy skrzywdziła historia – dokładniej żądny władzy francuski król i jego papieski wspólnik. A teraz jeszcze ich reputację szarga popkultura.
Miłosz pisze, że twórcy wcześniej niż inni wyczuwają nastrój swojej epoki i tego, co ma po niej nadejść.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Obu polityków łączyła także miłość do matki.
Najłatwiej oczywiście wysadzić w powietrze. Przyjdzie walec i wyrówna.
Jeśli komuś się wydaje, że ten trujący polityczny smog wywieje czysty zefir Mateusza Odnowiciela, to się grubo myli.
Przez dwa lata przemawiała Pani do Polek i Polaków ludzkim językiem, dlatego dzisiaj każdy Polak Panią po ludzku rozumie.
Jest za wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, czy koń z głową człowieka byłby lepszy do reklamowania w telewizji zdrowego życia niż człowiek z głową konia.
Tworzenie fortepianu u Steinwaya trwa przeważnie rok. I głównie to ręczna robota.