Kultura

Piosenki półwiecza

200 najważniejszych utworów polskiego rocka

Krzysztof Klenczon z Czerwonymi Gitarami, 1978 r. Krzysztof Klenczon z Czerwonymi Gitarami, 1978 r. Tomasz Gawałkiewicz / PAP
Czy polski rock narodził się w połowie lat 60.? Tak założyli autorzy ponad 700-stronicowego dzieła omawiającego 200 wyróżnionych utworów muzycznych ilustrujących nadwiślańską historię tego gatunku.
Niebiesko-Czarni, (kuca wokalista Wojciech Korda), 1964 r.Cezary Langda/PAP Niebiesko-Czarni, (kuca wokalista Wojciech Korda), 1964 r.

Książka „Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka” – jak słusznie zauważył w Dwutygodniku Paweł Dunin-Wąsowicz – coś innego obiecuje, niż dostarcza. Według autorów głównym kryterium doboru komentowanych piosenek ma być ich doniosłość „dla ich wykonawców, dla swoich nurtów, dla swoich czasów”. Nie jest aż tak źle, jak pisze Dunin-Wąsowicz (porównujący rzeczoną książkę z tłustą golonką, którą dają nam w restauracji zamiast zamówionego krwistego steka), otrzymujemy jednak efekt nader subiektywnej selekcji z nadreprezentacją utworów z lat 80.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Piosenki półwiecza"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021