Teatr

Hosty Holocaustu

Recenzja spektaklu: „Golem”, reż. Maja Kleczewska

Barbara Szeliga i Jerzy Walczak w instalacji teatralnej. Barbara Szeliga i Jerzy Walczak w instalacji teatralnej. Magda Hueckel / materiały prasowe
Trudny do zniesienia muzealny dystans, wzmacniany przez wpędzający w stupor nadmiar scenek i widzów filmujących i fotografujących aktorów.

Wyobraziliśmy sobie, że mamy rok 2170, jest pełen dostęp do robotów do złudzenia przypominających ludzi, którym można wgrać wszystko. Kim mogłyby się stać? Nośnikiem pamięci, treści, których nie powinniśmy utracić. W »Golemie« hosty przekazują losy Żydów” – tłumaczyła przed premierą Maja Kleczewska. „Golem” zamyka tworzony przez nią i dramaturga Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim tryptyk. Z wcześniejszymi częściami, przedstawieniami „Dybuk” i „Malowany ptak”, łączy go temat: historia polskich Żydów i Teatru Żydowskiego, część aktorów i scenografia. Różnica polega m.in. na tym, że „Golem” nie jest spektaklem, tylko rodzajem muzealnej instalacji na temat pamięci, z szeregiem scenek odgrywanych przez aktorów w różnych miejscach hali w ATM Studio. Od widzów zależy, do których z nich podejdą bliżej, którym dadzą swoją uwagę. Brak linearnej akcji, rozbita struktura, niezależność i urywkowość scenek – wykorzystano m.in. historie z tomów „Dzieci Holocaustu mówią”, fragmenty „Kaspara” Petera Handkego, „1945. Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej czy „Golema” Halperna Lejwika – nie ułatwiają wejścia w intelektualny czy emocjonalny kontakt z prezentacją. Hosty z przyszłości pozostają maszynami, dramatyczne historie, których większe lub mniejsze fragmenty mają nam przekazać, ich nie uczłowieczają. Panuje trudny do zniesienia muzealny dystans, wzmacniany przez wpędzający w stupor nadmiar scenek (różnej jakości) i widzów filmujących i fotografujących aktorów. Tak będzie wyglądać przyszłość teatru?

Golem, reż. Maja Kleczewska, Teatr Żydowski w Warszawie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną