Świat

Kolorowe jarmarki

Jak Niemcy wymyślili świąteczne kiermasze

Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu DPA / PAP
Dla islamistów niemiecki kiermasz bożonarodzeniowy jest symbolem chrześcijaństwa i celem ataku, dla wielu chrześcijan – przykładem upadku tradycji. Z pewnością jednak Weihnachtsmarkt jest dziś globalną marką.
Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w DortmundzieIna Fassbender/Anadolu Agency/Getty Images Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w Dortmundzie

Na 45-metrowej choince rozbłyska 48 tys. lampek. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach cynamonu, skórki pomarańczowej i smażonych kiełbasek. Na ponad trzystu straganach każdy znajdzie coś dla siebie: przekąski, ozdóbki, zabawki. Amatorzy grzanego wina cieszą się, że w tym roku kubek nadal kosztuje dwa i pół euro. Handlarze już zacierają ręce, bo frekwencja dopisuje. Nastrój tylko na chwilę psuje grupa monterów rusztowań, którzy – z transparentami i gwizdkami – postanowili zawalczyć o podwyżki.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama