Świat

Kolorowe jarmarki

Jak Niemcy wymyślili świąteczne kiermasze

Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu DPA / PAP
Dla islamistów niemiecki kiermasz bożonarodzeniowy jest symbolem chrześcijaństwa i celem ataku, dla wielu chrześcijan – przykładem upadku tradycji. Z pewnością jednak Weihnachtsmarkt jest dziś globalną marką.
Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w DortmundzieIna Fassbender/Anadolu Agency/Getty Images Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w Dortmundzie

Na 45-metrowej choince rozbłyska 48 tys. lampek. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach cynamonu, skórki pomarańczowej i smażonych kiełbasek. Na ponad trzystu straganach każdy znajdzie coś dla siebie: przekąski, ozdóbki, zabawki. Amatorzy grzanego wina cieszą się, że w tym roku kubek nadal kosztuje dwa i pół euro. Handlarze już zacierają ręce, bo frekwencja dopisuje. Nastrój tylko na chwilę psuje grupa monterów rusztowań, którzy – z transparentami i gwizdkami – postanowili zawalczyć o podwyżki.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolorowe jarmarki"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021