Nauka

Kosmos w twojej głowie

Christoph Galfard, uczeń Hawkinga o tajemnicach wszechświata

„Wydaje się, że wszechświat podlega takim samym prawom, co nasz świat”. „Wydaje się, że wszechświat podlega takim samym prawom, co nasz świat”. Hubble Heritage Team/ ESA / NASA
Rozmowa z Christophem Galfardem, fizykiem, uczniem i współpracownikiem legendarnego Stephena Hawkinga, o tym, co już wiemy i czego jeszcze chcielibyśmy się dowiedzieć o wszechświecie.
Christoph GalfardStephane Grangier/Corbis/Getty Images Christoph Galfard

Anna Maziuk: – Spora część tego, co wiemy na temat wszechświata, jest wynikiem tak zwanych eksperymentów myślowych.
Christoph Galfard: – Jednym ze sposobów badania nieznanych nam zjawisk jest wyobrażanie sobie, jaki byłby rezultat eksperymentu, którego nie jesteśmy w stanie wykonać, np. ze względu na brak odpowiedniej technologii. Tak swoją szczególną teorię względności stworzył Albert Einstein. Zastanawiał się, jak by wyglądał świat, gdyby usiadł na fotonie, czyli na świetle.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmos w twojej głowie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021