Świat

Umarł pan Jemen

Ali Abdullah Saleh zginął w zamachu 6 grudnia. Ali Abdullah Saleh zginął w zamachu 6 grudnia. Mohammed Huwais/AFP / EAST NEWS

Trudno znaleźć drugiego przywódcę, który przez 34 lata rządów miałby taki wpływ na swój kraj. Do władzy doszedł w 1978 r. jako 36-latek. Wówczas istniały jeszcze dwa Jemeny, on rządził tym północnym. Przy wszystkich wadach charakterystycznych dla władców w tym miejscu i czasie, korupcji, nepotyzmie, Ali Abdullah Saleh – startując od politycznego zera, bez zaplecza politycznego i doświadczenia – wyciągnął Jemen z dosłownego średniowiecza do jakiej takiej nowoczesności. 6 grudnia zginął z rąk swoich niedawnych sojuszników, Huti.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021