Świat

#MeToo dotarło do świata sztuki

Obraz Balthusa „Thérèse Dreaming” Obraz Balthusa „Thérèse Dreaming” Peter Horree/Alamy Stock Photo / BEW

Petycja, którą podpisało tysiące nowojorczyków, skierowana została do Metropolitan Museum of Art (Met) i nawołuje do usunięcia z wystawy stałej obrazu „Thérèse Dreaming” francusko-polskiego malarza Balthasara Klossowskiego, znanego jako Balthus. W 1938 r. namalował na nim 12-letnią Thérèse Blanchard w sugestywnej pozie. Artysta regularnie łączył tak w swojej sztuce rozerotyzowanie z niepełnoletnością, dlatego z jego obrazami nierozerwalnie związane jest poczucie dyskomfortu.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021