Muzyka

Opera o Mojżeszu

Recenzja płyty: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór Filharmonii Narodowej, „Anton Rubinstein, Moses”

materiały prasowe
Takie szalone przedsięwzięcie można było zrealizować z młodzieżową orkiestrą, a Michail Jurowski, wybitny dyrygent współpracujący z Sinfonią Iuventus, interesował się Rubinsteinem już od dawna.

O wystawieniu tej opery biblijnej marzył niedawno w rozmowie z POLITYKĄ wybitny baryton Mariusz Kwiecień. Tymczasem ukazała się płyta Sinfonii Iuventus, zawierająca pierwsze w historii pełne nagranie największego dzieła Antona Rubinsteina (1829–94), wybitnego pedagoga i działacza muzycznego, w swoich czasach cenionego także za kompozycje, zwłaszcza koncerty fortepianowe i opery. „Mojżesz” nie miał takiego szczęścia – zagrano go za życia kompozytora tylko raz w skróconej formie koncertowej, a potem zapomniano. A jest to świetnie napisana muzyka z tradycji oratoriów mendelssohnowskich, odczuwa się też skojarzenia z muzyką Schumanna i Brahmsa. Być może właśnie powiązania z tradycją niemiecką sprawiły o zapomnieniu utworu w Rosji. Inną przyczyną są jego rozmiary (cztery godziny) i ogromna obsada: chór mieszany, chór chłopięcy, wielka orkiestra i tłum solistów. Takie szalone przedsięwzięcie można było zrealizować z młodzieżową orkiestrą, a Michail Jurowski, wybitny dyrygent współpracujący z Sinfonią Iuventus, interesował się Rubinsteinem już od dawna. Zaproszeni zostali znakomici soliści, wśród nich Stanisław Kuflyuk, Małgorzata Walewska i śpiewacy zagraniczni. Ciekawe, czy pod nową dyrekcją tę orkiestrę czekają równie interesujące wyzwania.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Michail Jurowski, Anton Rubinstein, Moses, Warner

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną