Muzyka

Paul Simon na nowo

Recenzja płyty: Paul Simon, „In the Blue Light”

materiały prasowe
Jakość poszczególnych nagrań dodatkowo zapewniają nazwiska towarzyszących Simonowi w studiu muzyków, takie jak Wynton Marsalis, Bill Frisell, Jack DeJohnette czy Steve Gadd.

Najnowsza płyta Paula Simona „In the Blue Light” to nie tylko zestaw 10 piosenek. To także swoisty komunikat dla jego publiczności. Simon postanowił wejść do studia i ponownie nagrać kilka tytułów wybranych ze swojego przebogatego katalogu piosenek już wcześniej wydanych na różnych płytach. Kluczem nie jest tu jednak metoda „the best of”. Artysta postanowił przedstawić nowe wersje utworów, które, jego zdaniem, nie zostały w przeszłości należycie wyeksponowane i docenione. Próżno więc szukać tu jakichkolwiek przebojów. Stosunkowo najbliższy tego miana jest otwierający całość „One Man’s Ceiling Is Another Man’s Floor”, znany z wydanego w 1973 r. znakomitego albumu „There Goes Rhymin’ Simon”. Bluesowata wersja tej świetnej kompozycji może jednak słuchacza wprowadzić w błąd. Pozostałe piosenki są bowiem całkowicie przepełnione łagodnością i utkane z delikatnych dźwięków, które, dzięki zróżnicowanym aranżacjom, oscylują między jazzem, wysublimowanym popem i muzyką kameralną (smyczki w „Can’t Run But” znanym z „The Rhythm of the Saints”). Jakość poszczególnych nagrań dodatkowo zapewniają nazwiska towarzyszących Simonowi w studiu muzyków, takie jak Wynton Marsalis, Bill Frisell, Jack DeJohnette czy Steve Gadd. Pewne zdziwienie może budzić atencja, z jaką Simon podchodzi do stosunkowo letnio przyjętego albumu „You’re the One” z 2000 r. Właśnie z tej płyty pochodzą aż cztery wykonywane tu piosenki. Niemniej trzeba przyznać, że nowa, siedmiominutowa wersja „Darling Lorraine” jest wyróżniającą się pozycją na „In the Blue Light”.

Paul Simon, In the Blue Light, Legacy

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Paul Simon na nowo"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Powstańczy mit Kaczyńskich

Jednym z motywów kampanii kandydata PiS była patriotyczna rodzina. Szczególne miejsce zajmuje w niej matka – uczestniczka powstania warszawskiego. Ale Jadwiga Kaczyńska nie brała w nim udziału.

Bianka Mikołajewska
16.06.2010
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną