Muzyka

Radość z Dobrej Nowiny

Spokojna i stateczna.

To kolejna, po latach, płyta z bożonarodzeniowym oratorium Bacha w wykonaniu zespołów Concentus Musicus Wien i Arnold-Schönberg-Chor pod batutą Nikolausa Harnoncourta. 

Austriacki dyrygent był pionierem w dziedzinie wykonywania muzyki Bacha na instrumentach z epoki. Jeśli więc ktoś ma okazję porównać to nagranie z poprzednim, może zaobserwować, czy i na ile zmieniły się trendy w tej dziedzinie. Jedno jest pewne: Harnoncourt pozostaje przy szlachetnej prostocie, założeniu, że sama muzyka jest mową dźwięków (nawiązując do tytułu jego książki). W „Weihnachtsoratorium” radość z Dobrej Nowiny jest spokojna i stateczna, jak to jest z nowiną, która przychodzi co roku od ponad dwóch tysięcy lat. Świetni, choć trochę w starym stylu (ale jednak innym niż te parędziesiąt lat temu), są soliści, zwłaszcza Christine Schäfer (sopran), Bernarda Fink (alt), Werner Güra (tenor). Godna oprawa muzyczna dla zbliżających się świąt.
 

Concentus Musicus Wien, Nikolaus Harnoncourt, Bach, Weihnachtsoratorium, Deutsche Harmonia Mundi 2007 

    

Reklama

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną