Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Muzyka

Naxos wydaje Szymanowskiego

Solidne wykonanie.

Rok Szymanowskiego postanowiła uczcić wytwórnia Naxos. To wielka promocja – płyty tej firmy są ogólnie dostępne za niewielkie pieniądze. Do realizacji kompletu utworów z udziałem orkiestry zostały zaproszone zespoły Filharmonii Narodowej z Antonim Witem, który z Naxosem współpracuje już od lat. Płyta z II i III Symfonią „Pieśń o nocy” jest drugą z cyklu (pierwszą były koncerty skrzypcowe z młodym rosyjskim solistą Ilyą Kalerem) i, tak jak pierwsza, znalazła się na liście „Editor’s Choice” brytyjskiego miesięcznika „Gramophone” (10 najlepszych płyt miesiąca).

W tym roku ukażą się jeszcze trzy. Świat wciąż odkrywa Szymanowskiego. Wykonanie warszawskich filharmoników z Witem jest solidne, w przypadku III Symfonii może trochę zbyt masywne, ale dużym atutem jest to, że solową partię śpiewa mężczyzna (Ryszard Minkiewicz) – zwykle wykonują ją głosy żeńskie, a kompozytor przecież zakładał inaczej.
 

Warsaw Philharmonic Choir&Orchestra, Antoni Wit, Karol Szymanowski, Symphony No. 2, Symphony No. 3, Naxos 2008  

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną