Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Naxos wydaje Szymanowskiego

Solidne wykonanie.

Rok Szymanowskiego postanowiła uczcić wytwórnia Naxos. To wielka promocja – płyty tej firmy są ogólnie dostępne za niewielkie pieniądze. Do realizacji kompletu utworów z udziałem orkiestry zostały zaproszone zespoły Filharmonii Narodowej z Antonim Witem, który z Naxosem współpracuje już od lat. Płyta z II i III Symfonią „Pieśń o nocy” jest drugą z cyklu (pierwszą były koncerty skrzypcowe z młodym rosyjskim solistą Ilyą Kalerem) i, tak jak pierwsza, znalazła się na liście „Editor’s Choice” brytyjskiego miesięcznika „Gramophone” (10 najlepszych płyt miesiąca).

W tym roku ukażą się jeszcze trzy. Świat wciąż odkrywa Szymanowskiego. Wykonanie warszawskich filharmoników z Witem jest solidne, w przypadku III Symfonii może trochę zbyt masywne, ale dużym atutem jest to, że solową partię śpiewa mężczyzna (Ryszard Minkiewicz) – zwykle wykonują ją głosy żeńskie, a kompozytor przecież zakładał inaczej.
 

Warsaw Philharmonic Choir&Orchestra, Antoni Wit, Karol Szymanowski, Symphony No. 2, Symphony No. 3, Naxos 2008  

Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną