Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Eklektyczny bluesman Taj Mahal

Recenzja płyty: Taj Mahal, "Maestro"

Dla tych, którzy nie są zafiksowani na jeden typ muzyki

Dla wielu niezbyt zainteresowanych tą muzyką słuchaczy Taj Mahal jest jednym z wielu amerykańskich artystów bluesowych, kropka. Jednak ta kropka jest zdecydowanie w niewłaściwym miejscu, gdyż poza nią Taj Mahal podróżuje o wiele dalej niż tylko do granic bluesa. Dowodem na to niech będzie najnowsza płyta tego zasłużonego, bo nagrywającego już od czterdziestu lat, artysty.

Śmiało zatytułowana „Maestro”, pokazuje Taj Mahala w bardzo różnorodnych wcieleniach stylistycznych, zgodnych zresztą z jego od dawna znanym zainteresowaniem wieloma aspektami nie tylko amerykańskiej, ale i światowej muzyki. Znawców twórczości Taj Mahala nie zdziwi więc obecność (obok bluesa, oczywiście), rytmów reggae, soulu, elementów muzyki afrykańskiej czy rytm and bluesa. Interesująca jest także lista przyjaciół i gości zaproszonych do udziału w nagraniach. Spotkamy tu nazwiska renomowanych gwiazd, takich jak Ziggy Marley, Ben Harper czy zespół Los Lobos. To różnorodna, dobra płyta dla słuchaczy, którzy nie są zafiksowani na jeden typ muzyki.

Taj Mahal, Maestro, Heads Up 2008 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną