Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Trzy razy Bacewicz

Recenzja płyty: Grażyna Bacewicz, Violin Concertos Nos 1, 3 and 7

Ta płyta to dobry towar eksportowy.

Coraz częściej poznajemy polskich muzyków, gdy odniosą najpierw sukces za granicą. Joanna Kurkowicz pochodzi z Lublina, ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu i od 1992 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Massachusetts i w New England Conservatory działała jako solistka, kameralistka i koncertmistrzyni orkiestr (obecnie w Boston Philharmonic i Berkshire Symphony); prowadzi też klasę skrzypiec w Tufts University.

Nagrana w Polskim Radiu płyta z jej wykonaniem trzech koncertów Grażyny Bacewicz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza (i z popularną orkiestrową Uwerturą w uzupełnieniu) ukazała się ostatnio nakładem brytyjskiej wytwórni Chandos, ma więc łatwiejsze wejście na rynki światowe, dzięki czemu więcej osób pozna te świetne utwory, mimo różnic stylistycznych (atonalny VII Koncert z 1965 r. obok nawiązującego do Szymanowskiego i muzyki góralskiej II Koncertu z 1948 r.), zdradzających to samo niezwykle sprawne pióro kompozytorskie. Skrzypaczka interpretuje tę muzykę z zadziornością, ale i śpiewnością w częściach powolnych, zachwycając pięknym dźwiękiem (skrzypce Guarneriego!). Orkiestra współpracuje z nią godnie. Ta płyta to dobry towar eksportowy.

Joanna Kurkowicz, Polish Radio Symphony Orchestra, Łukasz Borowicz, Grażyna Bacewicz, Violin Concertos Nos 1, 3 and 7, Chandos 2009

Polityka 30.2009 (2715) z dnia 25.07.2009; Kultura; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy razy Bacewicz"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną