Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Trzy razy Bacewicz

Recenzja płyty: Grażyna Bacewicz, Violin Concertos Nos 1, 3 and 7

Ta płyta to dobry towar eksportowy.

Coraz częściej poznajemy polskich muzyków, gdy odniosą najpierw sukces za granicą. Joanna Kurkowicz pochodzi z Lublina, ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu i od 1992 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Massachusetts i w New England Conservatory działała jako solistka, kameralistka i koncertmistrzyni orkiestr (obecnie w Boston Philharmonic i Berkshire Symphony); prowadzi też klasę skrzypiec w Tufts University.

Nagrana w Polskim Radiu płyta z jej wykonaniem trzech koncertów Grażyny Bacewicz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza (i z popularną orkiestrową Uwerturą w uzupełnieniu) ukazała się ostatnio nakładem brytyjskiej wytwórni Chandos, ma więc łatwiejsze wejście na rynki światowe, dzięki czemu więcej osób pozna te świetne utwory, mimo różnic stylistycznych (atonalny VII Koncert z 1965 r. obok nawiązującego do Szymanowskiego i muzyki góralskiej II Koncertu z 1948 r.), zdradzających to samo niezwykle sprawne pióro kompozytorskie. Skrzypaczka interpretuje tę muzykę z zadziornością, ale i śpiewnością w częściach powolnych, zachwycając pięknym dźwiękiem (skrzypce Guarneriego!). Orkiestra współpracuje z nią godnie. Ta płyta to dobry towar eksportowy.

Joanna Kurkowicz, Polish Radio Symphony Orchestra, Łukasz Borowicz, Grażyna Bacewicz, Violin Concertos Nos 1, 3 and 7, Chandos 2009

Polityka 30.2009 (2715) z dnia 25.07.2009; Kultura; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy razy Bacewicz"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Achilles kontra Roland. Jaka jest Europa: antyczna, barbarzyńska czy średniowieczna?

Co nas, Europejczyków, bardziej ukształtowało – rzymskie prawo czy chrześcijańska religia? Grecka demokracja czy kultura dworska wieków średnich?

Agnieszka Krzemińska
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną