Sztuki wizualne 2010. Nominowany Jakub Julian Ziółkowski

Jakub Julian Ziółkowski
"Nominacja za połączenie humoru, makabry i autoironii w atrakcyjną formę" - uzasadnia Monika Małkowska.
Marek Krzyżanek / MEDIUM/Materiały prywatne

Urodzony w 1980 r. w Zamościu. Mieszka w Krakowie, gdzie ukończył w 2005 r. Wydział Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych. Przede wszystkim malarz, ale także rysownik, rzeźbiarz i twórca projektów z pogranicza dizajnu. W swojej sztuce zbliża się wyraźnie do poetyki surrealizmu, ale na bazie jego dokonań buduje własny, oryginalny świat wizji i przedstawień. Niekiedy odważny, a nawet szokujący. Obficie czerpie z doświadczeń twórców z różnych epok i stylów (od Boscha, przez Kubina i Ensora, po Picassa i Raucha), ale ich dorobek potrafi mądrze przefiltrować przez własną wyobraźnię. W czasach dużej popularności neorealizmu w malarstwie potrafił pójść całkowicie indywidualną drogą.

***

Nominujący o Jakubie Julianie Ziółkowskim:

Nominacja za inteligentny dialog z surrealizmem i wykreowanie własnej formy; za połączenie humoru, makabry i autoironii w atrakcyjną formę.
Monika Małkowska

To stuprocentowy malarz, jakby niewidzący świata poza malarstwem. Skrajny subiektywista w czasach powszechnego pragmatyzmu. To obrazy komplikujące i gmatwające nasze rozumienie życia, a jednak są tak bardzo nam niezbędne po to, byśmy nie zostali zredukowani do mechanicznego reagowania na rzeczywistość zewnętrzną.
Grzegorz Borkowski

Za odwagę, która może wynieść go na szczyty lub też strącić w otchłań niezrozumienia.
Jacek Werbanowski

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną