„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Paszporty POLITYKI

Monika Brodka

Muzyka popularna 2010. Nominowana Monika Brodka

Monika Brodka Monika Brodka Sony Music / materiały prasowe
"Eksperymentuje, wykrzykuje, świruje i nie pozwala sobie przylepić żadnej etykietki" - motywuje swój wybór Kuba Wojewódzki.

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Ma 23 lata, urodziła się niedaleko Żywca w góralskiej rodzinie kultywującej tradycje muzyczne regionu. W styczniu 2004 r. zatriumfowała w telewizyjnym programie „Idol”, po czym wydała swoją debiutancką płytę „Album”, za którą została nominowana po Paszportów POLITYKI. Wydana w 2010 r. płyta „Granda” jest trzecią w jej dorobku, a zarazem najbardziej zaskakującą w karierze – artystka zawarła w niej mieszankę różnych stylów, co dało efekt ciekawego eksperymentu.

Nominujący o nominowanej:

W jej karierze najciekawsza jest droga. Bo Brodka lubi się nachodzić po różnych bezdrożach, by wreszcie wejść na właściwy trakt. Szukała, szukała i znalazła. Uświadomiła sobie, że jest młoda, odważna, ma poczucie humoru i dystans do świata. Największym atutem płyty „Granda” jest właśnie to, jak Brodka o świecie opowiada. Eksperymentuje, wykrzykuje, świruje i nie pozwala sobie przylepić żadnej etykietki. Nie od dziś wiadomo, że górale to punkowcy, tyle że inaczej.
Kuba Wojewódzki

Album „Granda” to autorski, oryginalny, spójny projekt pokazujący, jak może wyglądać muzyka pop. Brodka ze swoją najnowszą płytą to prawdziwe objawienie roku.
Piotr Metz

Monika Brodka, mimo że wygrała w „Idolu”, nie miała wcale łatwo. Sukces w tym programie nie musi być przepustką do prawdziwej kariery, o czym przekonało się wielu jego triumfatorów. Monika robiła swoje, konsekwentnie i z pomysłem. Wydała trzy płyty, z których każda kolejna była lepsza od poprzedniej. „Granda” to nie tylko dowód talentu, ale też odwagi, bo ten album brzmi kompletnie inaczej na tle całego dotychczasowego dorobku Brodki.
Marek Sierocki

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 51.2010 (2787) z dnia 18.12.2010; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Monika Brodka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak w Warszawie ustanawiano seksualny rekord Polski

Pierwszy seksualny rekord świata został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych. Inny padł nad Wisłą.

Wojciech Markiewicz
14.08.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną