W polityce międzynarodowej Polska awansowała do wyższej wagi. Teraz musi popracować nad techniką.
Kiedy na pierwszym kongresie rucho-partii Polska Jest Najważniejsza Elżbieta Jakubiak powiedziała, że władza „nie pozwala rozwijać się swoim obywatelom”, nadała tym całej imprezie znany pisowski ton. Może łatwo jest wyjść z PiS, ale PiS z człowieka jakoś wyjść nie chce.
Agent Tomek wykonał kawał dobrej roboty. Nie chodzi oczywiście o jego mocno wątpliwe sukcesy w CBA, ale o to, co robi teraz.
Radykalna prawica wierzy, że pokona Tuska tylko wtedy, gdy w państwie nastąpi wielka zapaść we wszystkich dziedzinach. Dlatego już teraz wieszczy katastrofę.
Rozmowa z ks. dr. hab. Grzegorzem Rysiem, historykiem Kościoła, o dialogu chrześcijan i Żydów oraz jego znaczeniu dla sporów o polskość i patriotyzm
O przełomie epok, o tym, że świat potrzebuje globalnych rządów i, o tym, czy Arystotelesowi podobałoby się w polskim Sejmie - mówi Zygmunt Bauman.
Aleksandr Łukaszenka panuje już 16 lat i nic nie wskazuje, by myślał o emeryturze. Nie musi. Właśnie szykuje się na kolejną kadencję.
Sztuczne – prawdziwe, cięte, a może doniczkowe? Która choinka lepsza? Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy zestawienie bożonarodzeniowych drzewek.
W ostatnich miesiącach kilka krajów strefy euro znalazło się w naprawdę dużych kłopotach. Jest jeszcze czas, żeby uczyć się na cudzych błędach.
15 lat temu Polska przestała być krajem samych milionerów. Lęk, co przyniesie nowy złoty, był silny. Za kilkanaście dni denominacja przejdzie ostatecznie do historii.
Przed Bożym Narodzeniem Polacy kupują na potęgę. I na kredyt. A coraz więcej z nas ma problem ze spłacaniem rat.
Ruch Autonomii Śląska budzi niepokój. W wielu śląskich powiatach jest teraz trzecią polityczną siłą. Ma ponad stu radnych. Czego chcą?
Marek P., rejestrując spółkę sześć lat temu, jako główną działalność wpisał produkcję soków, wód i napojów oraz ich sprzedaż hurtową. Fortuny dorobił się jednak na innym hurcie – związanym z majątkiem Kościoła. I za to go aresztowano.
Do Korei Północnej, najszczelniej zamkniętego kraju świata, można podróżować tylko w zorganizowanej grupie i po wykupieniu specjalnej wycieczki. Oto jej program.
Skanery i obmacywanie na lotniskach amerykańskich budzą sprzeciw. Mniejszości.
Galeria handlowa, warsztaty autobusowe, dom zgromadzeń świadków Jehowy, studio, gdzie TVN nagrywa „Taniec z gwiazdami”. Na końcu niewielka, podupadająca fabryka traktorów. Tyle w Ursusie zostało z posagu siedmiu panien.
Studenci mają swego Erazmusa – unijny program wymiany. Seniorzy mogą mieć Calypso – program dopłat do unijnej turystyki. Prototyp przetestowali Hiszpanie. To się może opłacić.
Józef Piłsudski mawiał, że jest Litwinem, a litewski wódz naczelny Silvestras Žukauskas, że Polakiem. Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Polski, był bratem Stanisława Narutowicza, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy. To skąd te dzisiejsze zgrzyty między Polską i Litwą?
Oficjalnie Władysław Gomułka zapadł na zdrowiu. Naprawdę przestał być w grudniu 1970 r. I sekretarzem KC PZPR w wyniku zakulisowych działań grupy współpracowników. Oto, jak do tego doszło.
Jeśli nasz mózg źle szatkuje informacje na drobne fragmenty, możemy mieć kłopoty z mówieniem lub koncentracją uwagi. Polscy uczeni wiedzą już, jak takie błędy naprawiać.
Nauki ścisłe pomagają zrozumieć wiele zagadek historycznych. Jedną z nich jest pochodzenie języków indoeuropejskich, z których wywodzi się również polski.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Oparta na faktach wielopoziomowa, znakomicie wyreżyserowana, okrutna saga o bratobójczej walce.
Ciężkostrawna romantyczna farsa z trupem jako motywem wiodącym.
Artur Barciś i Krzysztof Tyniec robią wszystko, by tylko nie zakłócić widzom miłego, bezrefleksyjnego wieczoru z aktorami znanymi z TV.
Montownia teatr swój widzi ogromny. I porażająco zabawny.
Potrzebne są i takie spektakle, zwłaszcza dla dzieci: żeby bajka była po prostu tradycyjną bajką.
Zdecydowanie bardziej od intrygi kryminalnej istotna i ciekawa jest tu warstwa psychologiczno-obyczajowa.
Twórca postaci kota Fritza ma dziś status klasyka, ale żeby od razu prowadził studia nad przekładami Księgi Rodzaju?!
Muzyka na tej płycie mocno hałasuje, zaś ekspresja wokalna Cichej nic nie ma wspólnego z osławioną „krainą łagodności”.
Wszystkie utwory są pieczołowicie i chwilami zaskakująco zaaranżowane i perfekcyjnie wykonane.
To, co robią Voodoo, Johnson przywodzi na myśl brzmienie takich gigantów jak Led Zeppelin czy Aerosmith.
Proponujemy nagranie nie z Berlińczykami, Nowojorczykami czy Wiedeńczykami, lecz nietypowo – z Orchestre National de France.
Pierwsza pośmiertna płyta Jacksona otwiera nowy rozdział w jego twórczości. Kto mu planuje artystyczne życie po życiu, kto wybiera za niego piosenki i kto je produkuje?
Teksty rozproszone wydane w nowym zbiorze są jak rozmowa z poetą – o przeszłości, o dzisiejszym świecie i o nim samym.
Główny obieg polskiej kultury lat 90. komiksu nie doceniał, ale ówczesna kontrkultura – przeciwnie. Antologie prac punkowych rysowników z tamtego okresu to fascynujący portret naszej rzeczywistości z początków transformacji.
Samolot osiada na płycie lotniska w Dortmundzie. Rozlegają się brawa, co niezbicie dowodzi, że pasażerowie znają „Katastrofy lotnicze” z „National Geographic”.
Cyfrowe książki szturmem zdobywają świat. Moda na nie dociera również do Polski. Czy będzie lekarstwem na spadek czytelnictwa?
„Zaproszenie na egzekucję” Vladimira Nabokova to powieść wyjątkowa. Trudno o inną antyutopię, która bardziej zachwyca, niż przeraża.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W 2010 r. nie było u nas objawień muzycznych o hiperrewolucyjnym charakterze. Ktoś, kto nie śledzi zbyt wnikliwie życia rynkowo-koncertowego, mógłby nawet powiedzieć, że wszystko pozostało takie, jak było.
"Eksperymentuje, wykrzykuje, świruje i nie pozwala sobie przylepić żadnej etykietki" - motywuje swój wybór Kuba Wojewódzki.
"Nie dość, że płynie pod prąd, to jeszcze zbiera punkty za styl" - pisze o nim Jarek Szubrycht.
"To jeden z najbardziej utalentowanych kolesi polskiej sceny niezależnej. Bystry, przenikliwy, autoironiczny w tekstach" - zauważa Mikołaj Lizut.
Prawie każdy jest dziś czyjąś twarzą, co niestety może szkodzić własnej.
Polacy są słabi w działaniu obywatelskim. Są niezorganizowani – uważa córka gen. Władysława Andersa.
4-letni Michał poszedł na rutynowy zabieg dentystyczny. Umarł na fotelu. Od ponad trzech lat toczy się śledztwo. Rutynowe.
W Radzyniu Podlaskim powinno być rondo Radamera. To miasto jest bowiem stolicą polskich serów.
Dopiero co zaskoczyła nas zima, a „Gość Niedzielny” już ostrzega, że wkrótce mogą nas zaskoczyć homoseksualiści.
Macierzyństwo jest zabawniejsze, jeśli ma się stałe łącze.