Sztuki wizualne 2011. Nominowany Nicolas Grospierre

Nicolas Grospierre
"To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją" - uzasadnia swą nominację Stach Szabłowski.
Nicolas Grospierre
Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Nicolas Grospierre

Urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Stara się odkrywać ideologię i społeczno-polityczne konteksty kryjące się za fasadami budynków. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. artysta (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.

***

Nominujący o Nicolasie Grospierre:

Za konsekwencję w podejmowaniu tematów związanych z modernistycznymi utopiami oraz baczną obserwację szeroko rozumianej architektury – tak jej struktur, jak i funkcji – przy jednoczesnym kształtowaniu własnego języka fotografii. Artysta na różne sposoby pokazuje, jak fotografia wpływa na kształtowanie rzeczywistości – zarówno tej fizykalnej, jak i mentalnej.

Magdalena Moskalewicz

To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją. Do tego jest piekielnie inteligentny, potrafi bardzo mądrze patrzeć. Jego sztuka cieszy po równo oczy i umysł; jest konceptualna i jednocześnie jest wizualnym spektaklem, jest analityczna i pełna emocji.

Stach Szabłowski

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną