Nicolas Grospierre
Sztuki wizualne 2011. Nominowany Nicolas Grospierre
Urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Stara się odkrywać ideologię i społeczno-polityczne konteksty kryjące się za fasadami budynków. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. artysta (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.
***
Nominujący o Nicolasie Grospierre:
Za konsekwencję w podejmowaniu tematów związanych z modernistycznymi utopiami oraz baczną obserwację szeroko rozumianej architektury – tak jej struktur, jak i funkcji – przy jednoczesnym kształtowaniu własnego języka fotografii. Artysta na różne sposoby pokazuje, jak fotografia wpływa na kształtowanie rzeczywistości – zarówno tej fizykalnej, jak i mentalnej.
Magdalena Moskalewicz
To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją. Do tego jest piekielnie inteligentny, potrafi bardzo mądrze patrzeć. Jego sztuka cieszy po równo oczy i umysł; jest konceptualna i jednocześnie jest wizualnym spektaklem, jest analityczna i pełna emocji.
Stach Szabłowski
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011