Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Nicolas Grospierre

Sztuki wizualne 2011. Nominowany Nicolas Grospierre

Nicolas Grospierre Nicolas Grospierre Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
"To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją" - uzasadnia swą nominację Stach Szabłowski.

Urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Stara się odkrywać ideologię i społeczno-polityczne konteksty kryjące się za fasadami budynków. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. artysta (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.

***

Nominujący o Nicolasie Grospierre:

Za konsekwencję w podejmowaniu tematów związanych z modernistycznymi utopiami oraz baczną obserwację szeroko rozumianej architektury – tak jej struktur, jak i funkcji – przy jednoczesnym kształtowaniu własnego języka fotografii. Artysta na różne sposoby pokazuje, jak fotografia wpływa na kształtowanie rzeczywistości – zarówno tej fizykalnej, jak i mentalnej.

Magdalena Moskalewicz

To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją. Do tego jest piekielnie inteligentny, potrafi bardzo mądrze patrzeć. Jego sztuka cieszy po równo oczy i umysł; jest konceptualna i jednocześnie jest wizualnym spektaklem, jest analityczna i pełna emocji.

Stach Szabłowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Paszporty Polityki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Nicolas Grospierre"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak pokroić morze? Przybywa chętnych na kawałek Bałtyku. A rybakom wiatr w oczy

To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.

Ryszarda Socha
24.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną