Zygmunt Miłoszewski
Literatura 2011. Nominowany Zygmunt Miłoszewski
Urodził się w 1976 r. w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Pracę w mediach rozpoczął od pisania sprawozdań z sal sądowych do „Super Expressu”. Debiutował w 2004 r. na łamach POLITYKI opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (W.A.B. 2006). Jego powieść kryminalną „Uwikłanie” (W.A.B. 2007) uhonorowano Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść „Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”.
***
Nominujący o Zygmuncie Miłoszewskim:
Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym. Śledztwo prowadzone przez prokuratora Szackiego jest pretekstem do opowieści o arcypolskich, wstydliwych demonach antysemityzmu. A do tego w ramach bonusu Miłoszewski dodaje w „Ziarnie prawdy” bardzo smakowity opis Sandomierza.
Robert Ostaszewski
Już wydanym przed czterema laty „Uwikłaniem” udowodnił, że na polskiej bazie historycznej i społeczno-obyczajowej da się oprzeć współczesną powieść kryminalną, która śmiało może stanąć w szranki z najlepszymi produkcjami europejskimi. Opublikowane w tym roku „Ziarno prawdy” w pełni potwierdziło nie tylko to, że ma doskonały warsztat, jakiego wymaga się od twórców literatury popularnej, ale także wielki literacki talent.
Marta Mizuro
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011