Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Nicolas Grospierre

Sztuki wizualne: Nicolas Grospierre

Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Nagroda za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymał Nicolas Grospierre – za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej. Za prace, w których odnajduje w otaczającym nas świecie nowe walory intelektualne i emocjonalne.

Urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia socjolog, studiował w Paryżu i Londynie, od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) uhonorowany Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Nicolas Grospierre, Artur Malewski, Honza Zamojski

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną