Sztuki wizualne 2012. Nominowana Julita Wójcik

Julita Wójcik
Za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich. Za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami.
Julita Wójcik
Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Julita Wójcik

Ta gdańska artystka zasłynęła z akcji „Obieranie ziemniaków” (a było ich 50 kg) w Zachęcie w 2001 r.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki/materiały prasowe

Ta gdańska artystka zasłynęła z akcji „Obieranie ziemniaków” (a było ich 50 kg) w Zachęcie w 2001 r.

Urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. Performerka, autorka akcji artystycznych. W latach 1991–97 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku u prof. Franciszka Duszeńki. Jej artystyczne działania zazwyczaj odwołują się do prostych życiowych czynności i mają charakter pogodny i optymistyczny.

Po raz pierwszy o artystce zrobiło się głośno w 2001 r. za sprawą akcji „Obieranie ziemniaków” w stołecznej Zachęcie. Po raz drugi wywołała publiczną debatę, umieszczając wiosną 2012 r. w centrum stolicy ogromną tęczę, stworzoną z tysięcy sztucznych kwiatów. Wielu obserwatorów uznało tę pracę za kolejny, po palmie, artystyczny symbol stolicy.

*

Nominujący o Julicie Wójcik:

Ręczną robotę, domowe czynności podnosi mistrzowsko do rangi sztuki. W tym roku zrobiła to na wielką skalę, stawiając w samym centrum Warszawy ogromną tęczę utkaną z kwiatów przygotowanych wraz z dziesiątkami wolontariuszy. Postawiła ją między kościołem a modnymi knajpkami, tuż po Paradzie Równości. Tęcza stała się symbolem porozumienia i tolerancji, dlatego takie oburzenie wywołało jej podpalenie przez pijanych wandali.

Agnieszka Kowalska

Nominacja za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich. Za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami.

Monika Małkowska 

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną