Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paszporty 2012. Nominacje. Czytelnicy wybierają laureatów!

Paszporty 2012: głosowanie czas zacząć!

TP / Polityka.pl
W tym roku, z okazji dwudziestych urodzin Paszportów POLITYKI, wprowadzamy nową zasadę w procedurze przyznawania tej nagrody. To Państwo zadecydują, komu z nominowanych przypadnie.

Co należy zrobić, aby zagłosować?

Trzeba wejść na stronę www.polityka.pl/paszporty i wskazać swojego faworyta w każdej z sześciu paszportowych kategorii. Wszyscy biorący udział w plebiscycie otrzymają nagrodę gwarantowaną – miesięczny dostęp do Polityki Cyfrowej, którą można odbierać na wszystkich nośnikach elektronicznych. A ci z państwa, którzy napiszą krótkie uzasadnienie swego wyboru, mogą wygrać zaproszenie na galę paszportową, która odbędzie się 15 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, lub tablet albo e-czytnik.

Głosować można od 19 grudnia do 6 stycznia, do godz. 23.59.

Przypominamy nazwiska nominowanych:

FILM

Leszek Dawid, reżyser filmowy i dokumentalista. Urodził się w 1971 r. w Kluczborku. Autor dokumentu „Bar na Victorii” i filmu fabularnego „Ki”. Nominacja za reżyserię filmu „Jesteś Bogiem”, za niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm w obrazie o legendarnych hiphopowcach.

Marcin Dorociński, aktor. Urodził się w 1973 r. w Milanówku. Odtwórca ważnych ról filmowych, m.in. w „Boisku bezdomnych”, „Rewersie”, „Lęku wysokości” oraz najnowszych – „Róży” i „Obławie”. Nominacja za główne role w filmach „Róża” i „Obława”. Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film.

Marcin Krzyształowicz, reżyser. Urodził się w 1969 r. w Krakowie. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej, reżyser filmowy i serialowy. Nominacja za reżyserię filmu „Obława”, który okazał się największą niespodzianką sezonu. Za nieschematyczne spojrzenie na historię i ostrzeżenie przed wydawaniem pochopnych sądów o czasach wojny.

TEATR

Michał Borczuch, reżyser. Urodził się w 1979 r. w Krakowie. Znany z osobistych i oryginalnych odczytań klasyki, realizowanych m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, Polskim we Wrocławiu, TR Warszawa oraz Teatrze w Wałbrzychu. Nominacja za wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste, a także za unikatową metodę pracy z aktorem.

Mirek Kaczmarek, scenograf.Urodził się w 1970 r. w Poznaniu. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do około 80 przedstawień. Stały współpracownik m.in. reżysera Jana Klaty. Nominacja za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny.

Iwan Wyrypajew, dramatopisarz, aktor, reżyser. Urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii. Jego dramaty grane są w całej Europie. W Rosji i Polsce, z którą jest związany poprzez żonę, aktorkę Karolinę Gruszkę, sam je reżyseruje. Nominacja za przypominanie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za to, że wierzy – wbrew modom – w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu, i umie wydobyć nowy ton z aktora, eksperymentując z jego scenicznym „ja”.

SZTUKI WIZUALNE

Katarzyna Krakowiak, zajmuje się rzeźbą i architekturą, zazwyczaj w dość niezwykłym kontekście – dźwięku. Urodziła się w 1980 r. w Trzciance. Nominacja za przypominanie nam wszystkim, że zmysł słuchu jest równoważny zmysłowi wzroku. Ze szczególnym uwzględnieniem realizacji na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.

Radek Szlaga, malarz, grafik, autor artystycznych książek i instalacji. Urodził się w 1979 r. w Gliwicach. Współzałożyciel poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo. Nominacja za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, za twórczość wciągającą widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.

Julita Wójcik, performerka, autorka akcji artystycznych, z których najgłośniejsze to „Obieranie ziemniaków” w stołecznej Zachęcie i tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie. Urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. Nominacja za kreatywność, za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami.

MUZYKA POWAŻNA

Wojciech Blecharz, kompozytor, także muzyki teatralnej, oboista, w latach 2000–05 kierownik muzyczny zespołu muzyki średniowiecznej Pressus. Urodził się w 1981 r. w Gdyni. Nominacja za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego, potwierdzone wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.

Agnieszka Budzińska-Bennett, muzykolożka i wykonawczyni muzyki średniowiecza. Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza, opierając się na własnej analizie źródeł i najnowszych badaniach muzykologicznych. Nominacja za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.

TWOgether Duo, duet założony w 2007 r. przez wiolonczelistkę Magdalenę Bojanowicz i akordeonistę Macieja Frąckiewicza. Oboje urodzili się w 1988 r., Bojanowicz w Warszawie, Frąckiewicz w Białymstoku. Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej, jak i muzyki współczesnej. Nominacja za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.

MUZYKA POPULARNA

Małe Instrumenty, założona w 2006 r. przez Pawła Romańczuka grupa w składzie: Romańczuk, Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Wykorzystują wszelkiego rodzaju małe urządzenia do generowania dźwięków: od dziecięcych zabawek po profesjonalne małe instrumenty. Wydali trzy płyty, tworzą muzykę do filmów, spektakli i reklam. Nominacja za udowadnianie, że muzyka może być zarazem wesoła i poważna, i że kryje się wszędzie.

Marcin Masecki, pianista. Urodził się w 1982 r. w Warszawie. Gra jazz i muzykę poważną. W 2012 r. wydał album „Die Kunst der Fuge” – swoje wykonanie niedokończonego dzieła J.S. Bacha, zarejestrowane na dyktafonie. Rok wcześniej ukazała się płyta jego sekstetu Profesjonalizm. Nominacja za to, że jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony.

très.b, zespół, stworzony w 2005 r. przez pochodzącego z Holandii gitarzystę Oliviera Heima, duńskiego perkusistę Thomasa Pettita i polską wokalistkę oraz basistkę Misię Furtak. Nominacja za inteligentną muzykę pop – gawędziarską, intymną, skromną, która wypełnia lukę na naszej scenie indie rockowej.

LITERATURA

Kaja Malanowska, pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Urodziła się w 1974 r., mieszka w Warszawie. Nominacja za powieść „Patrz na mnie, Klaro”, za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych.

Zośka Papużanka, autorka tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Urodziła się w 1978 r., mieszka w Krakowie. Nominacja za powieść „Szopka”, za udowodnienie, że nawet w dosyć już wyeksploatowany temat, jakim jest problem dysfunkcjonalnych rodzin, których członkowie skutecznie kaleczą się psychicznie, można tchnąć nowego ducha.

Szczepan Twardoch, pisarz i publicysta, felietonista Kawiarni Literackiej POLITYKI. Urodził się w 1979 r., mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Opublikował pięć powieści, m.in. „Wieczny Grunwald” oraz kilka zbiorów opowiadań. Nominacja za powieść „Morfina”, wyrafinowane literacko, niezwykle odważne studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji.

Polityka 51-52.2012 (2888) z dnia 19.12.2012; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Paszporty 2012. Nominacje. Czytelnicy wybierają laureatów!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną