Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin

Teatr: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za brawurowe spektakle, które równie wiele mówią o historii, co o współczesności.

Paszport POLITYKI w kategorii „Teatr” otrzymali Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin – za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny.

Dramatopisarka i reżyser (Rubin to pseudonim artystyczny Pawła Wojtczuka), para na scenie i w życiu. Janiczak, urodzona w 1982 r. w Nowym Targu, jest absolwentką psychologii krakowskiego UJ. Rubin urodził się w 1978 r. w Siedlcach, jest absolwentem socjologii UJ i reżyserii krakowskiej PWST, studiował również filozofię. Razem pracują od 2007 r. Janiczak zajmowała się adaptacją tekstu i/lub opracowaniem dramaturgicznym spektakli reżyserowanych przez Rubina, m.in.: „Drugiego zabicia psa” Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Cząstek elementarnych” Michela Houellebecqua we wrocławskim Polskim, „Orgii” Piera Paolo Pasoliniego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Rubin reżyserował dramaty autorstwa Janiczak, m.in. „Joannę szaloną; Królową” i „Carycę Katarzynę” w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.

Twórców interesują biografie, szczególnie biografie kobiet, które swoimi zachowaniami przekraczały ustalony porządek i konwencje. Tworzą z nich estetyczne i myślowe kolaże, w których to, co prawdziwe, miesza się z tym, co domyślone, mnożą się perspektywy czasowe i postaci.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Michał Borczuch, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, Agata Siwiak

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną