Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Norman Leto

Sztuki wizualne. Nominowani: Norman Leto

Norman Leto Norman Leto Leszek Zych / Polityka
Samouk, który zajął się malarstwem i grafiką, by po kilku latach spalić większość prac i skoncentrować się na wideo i nowych mediach.
Norman Leto

Właściwie: Łukasz Banach, od 2006 r. pracujący pod pseudonimem. Urodził się w 1980 r. w Bochni. Samouk, który zajął się na początku malarstwem oraz grafiką, by po kilku latach spalić większość swych prac i skoncentrować się na wideo i nowych mediach.

Dla artysty ważny był 2007 r. Wówczas to rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą (sekwencje wideo w spektaklu „Factory 2”) oraz miał pierwszą indywidualną wystawę. Duże zainteresowanie wzbudziły pokazywane w 2010 r. w CSW Warszawa „Bryły życiorysów”. Specjalnie przygotowany program komputerowy przetwarzał życiorysy różnych rzeczywistych postaci na animowane bryły w 3D. System przekształcał na obraz odpowiedzi na ponad 100 pytań, od konwencjonalnych po dość osobliwe (liczba odwiedzonych państw czy partnerów seksualnych, nałogi itp.). Bryły wygenerowano dla postaci historycznych, ale też anonimowych, przeciętnych rodaków. Także w 2010 r. Leto wydał powieść „Sailor” (Wyd. 40000 Malarzy) oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film, doskonale przyjęty na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Oba te dzieła łączą tradycyjną narrację z komputerowymi symulacjami i kolażami, a fabularne wątki z konwencją popularnonaukową. W mijającym roku światło dzienne ujrzał najnowszy projekt „Photon”: kolejny pełny metraż z udziałem Andrzeja Chyry. Zdaniem zgłaszającej jego kandydaturę Moniki Małkowskiej „jego sztuka jest tym, czym obecny świat – złudzeniem. Mamieniem. Mistyfikacją. Tyle z tego masz, na ile dasz się nabrać”.

***

Oni nominowali:

Jakub Banasiak („Magazyn Szum”), Grzegorz Borkowski („Obieg”), Aleksander Hudzik („Art&Business”), Agnieszka Kowalska („Gazeta Wyborcza”), Rafał Kamecki (Artinfo.pl), Monika Małkowska („Rzeczpospolita”, blog MOMArt), Adriana Prodeus (TVP, „Newsweek”), Karolina Stasiak („Arteon”), Jacek Werbanowski („Exit”), Anna Theiss (krytyk niezależny), Iwo Zmyślony (Dwutygodnik.com).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Olaf Brzeski, Jakub Ciężki, Grzegorz Drozd, Kacper Kowalski, Piotr Łakomy, Honorata Martin, Krzysztof Mężyk, Ivo Nikic, Franciszek Orłowski, Wojciech Puś, Tomasz Rygalik, Paweł Słota, Konrad Smoleński, Magdalena Starska, Łukasz Surowiec, Anna Szprynger, Aleksandra Waliszewska, Aleksandra Wasilkowska, Karolina Wiktor, Monika Zawadzki, Oskar Zięta, Czosnek Studio, Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Norman Leto"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Transrodzina

Kiedy ojciec znalazł w szufladzie jego biurka podkład, kontur i rozświetlacz, wybuchła awantura. Syn gej! Okazało się, że Piotrek to nie gej. Miał 19 lat, kiedy powiedział – najpierw ciotce – że jest trans.

Barbara Milne
25.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną