Film: Jan Komasa

Jan Komasa
Nagroda za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski.
Leszek Zych/Polityka

Paszport POLITYKI otrzymał Jan Komasa – za film „Miasto 44”, w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza. Za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski.

33-letni Jan Komasa pochodzi z artystycznej rodziny. Ojciec, Wiesław, znany aktor teatralny, był związany m.in. z zespołem Janusza Wiśniewskiego. Matka, Gina, zajmowała się zawodowo śpiewaniem, obecnie jest producentką muzyczną. Jan urodził się w Poznaniu, ale liceum kończył już w Warszawie. Po dwóch semestrach rzucił filozofię na UW. Zdał na reżyserię do Łodzi. Szybko dostrzeżono jego talent. Zrealizowana po drugim roku etiuda „Fajnie, że jesteś” została wyróżniona w canneńskim konkursie Cinéfondation. Duży sukces odniósł jego pełnometrażowy debiut „Sala samobójców”.

Dziś Komasa – poza głośnym „Miastem 44”, za które przyznaliśmy Paszport POLITYKI – jest współscenarzystą bijącego również rekordy powodzenia unikatowego dokumentu „Powstanie Warszawskie”, pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jan Komasa, Tomasz Kot, Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną