Magdalena Ogórek i Barbara Nowacka mają być nadzieją dla dobijającej do sondażowego dna lewicy. Tylko czy będą w stanie ją podźwignąć i która z nich ma na to większe szanse?
Moment w Europie jest trudny. Wzrasta terroryzm, fanatyzm, wstręt do imigrantów, nacjonalizmy. Trzeba się opowiedzieć.
Umiera stara lewica, w polityczne życie wchodzi nowa.
Ewa Kopacz, prezes Rady Ministrów, o górnikach, lekarzach, rządzie i Platformie
Rzecz się stała niebywała: kiedy w listopadzie 2010 r. przywracano święto Trzech Króli, trudno się było spodziewać, że wkrótce stanie się ono wielkim festynem religijno-rodzinnym, w którym weźmie udział milion ludzi. Z niczego zrobiło się coś.
Rozmowa z prof. Wiesławem W. Jędrzejczakiem, hematologiem i onkologiem, o trudnej sztuce wykrywania nowotworów i lukach w pakiecie onkologicznym.
Dzieci wiedzą, co to hejt, choć nie kojarzą go z przemocą. Połowa z nich doświadcza jej w internecie, ale tylko dwoje na sto szuka pomocy.
Wkrótce polska armia rozstrzygnie najważniejsze przetargi. Wybierze producenta śmigłowców, systemu obrony powietrznej i dronów. Jednak wielka modernizacja armii nie będzie jednocześnie wielką modernizacją zbrojeniówki.
Rozmowa z matką skruszonego gangstera, dzisiaj świadka koronnego, o tym, czy psycholog może lepiej wychować swoje dziecko i dlaczego nie.
Lekarze rodzinni nie są pewni, czy na nowych kontraktach z NFZ stracili, czy może jednak zyskali. Zorientują się za jakiś miesiąc, może dwa.
Jesteśmy tym krajem w Europie, który ma najdłuższy, odnotowany w statystykach, ciągły wzrost produktu krajowego brutto (PKB). Jak do tego doszło?
Jeszcze dwa lata temu Polska była krajem wyjątkowo drogich kart płatniczych: nie dla użytkowników, ale dla firm, które je przyjmowały. Za 2–3 miesiące będzie pod tym względem jednym z najtańszych państw w Europie. Jak to zmieni polski rynek kart?
Trzynaście lat po bankructwie Argentyna nadal ma gigantyczne kłopoty finansowe. Jakie nauki płyną z argentyńskiej lekcji?
Na Ukrainie dzieją się rzeczy, które wisiały w powietrzu od dawna. Tyle że mało kto na Zachodzie wierzył, że naprawdę się wydarzą.
Republikanie przejęli właśnie kierownictwo obu izb Kongresu. W Izbie Reprezentantów mają największą przewagę od 70 lat. Ale, paradoksalnie, może to utrudnić walkę o Biały Dom.
Gangi Pakistańczyków w Anglii wykorzystują seksualnie tysiące dziewczynek. Policja i władze nie reagowały, bo bały się posądzeń o dyskryminację rasową. Łatwiej ignorować ofiary, dzieci z klasy robotniczej.
Zmarły 30 grudnia 2014 r. Marian Jurczyk, legendarny przywódca strajku w Szczecinie, sygnatariusz pierwszego z historycznych porozumień sierpniowych, był człowiekiem o niezwykle powikłanych losach.
Po 55 latach oficjalnie otwarto amerykańską ambasadę na Hawanie. Przypominamy, w jakich okolicznościach Amerykanie opuścili Kubę.
Zewsząd słychać utyskiwania, że poziom studiów w Polsce spada, a dyplom przestaje się liczyć. Najwięcej cięgów zbiera humanistyka, której jest ponoć zbyt dużo, jest mało przydatna i na niskim poziomie.
Być może w 2015 r. piła lub inne narzędzie przetnie komuś rdzeń kręgowy. Albo ktoś zada komuś cios nożem. Trójka lekarzy czeka na taką wiadomość.
Dane osobowe przypominają ropę naftową. Gdy wyciekną, niszczą ekosystem w nieodwracalny najczęściej sposób. O ile jednak firmy naftowe liczyć się muszą z miliardowymi karami, o tyle za dopuszczenie do utraty danych milionów osób nie grożą w zasadzie żadne konsekwencje.
W tym krótkim, trwającym zaledwie 40 minut dokumencie, zrealizowanym w dużej mierze za pieniądze internautów, udało się przekazać to, co w życiu najważniejsze.
Film zmusza do spojrzenia na historię nie jak na spontaniczną walkę wrogich żywiołów, tylko gabinetowy teatr, w którym wszystko z góry wiadomo.
Sztuka jest głosem sprzeciwu wobec egoizmu i samozadowolenia polskiej klasy średniej, w tym ludzi teatru.
Spektakl przypomina półtoragodzinny, pełen efektownych obrazków i świetnej choreografii teledysk.
Zgodnie z konwencją kolorowej prasy, wszystkie jej zmysłowe odczucia są niesłychane, a przeżycia nadzwyczajne.
Z tą książką jest jak z opisywanym w niej objawieniem. Przykuwa, ale denerwuje.
Biografię Szelburg-Zarembiny czyta się w pewnej konsternacji.
Zarówno dla wytrawnych znawców gatunku, jak i dla tych, którzy jazzu się obawiają.
Ten zestaw wydaje się szczególnie godny polecenia, choćby z racji renomy wydawcy gwarantującej jego jakość.
Intymność w zestawieniu z lekkością, swobodą i słyszalną radością śpiewania nadaje szczególny urok tej interpretacji.
Wielowątkowy obraz świata białorusko-polsko-żydowskiego, który nieodwracalnie przeminął, zachowany jedynie na tych wygrzebanych z szuflad kartonikach.
Wiele osób marzy o twardych podziałach na kulturę wyższą i niższą. Ale na pewno nie artyści.
Nagroda za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski.
Za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni.
Nagroda za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką.
Nagroda za wciągającą intrygę, łączącą przenikliwy portret współczesny Polski z diagnozą kluczowych problemów społecznych.
Nagroda za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru.
Nagroda za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią.
Nagroda za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego.
Nagroda za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Rozmowa z Agatą Kuleszą o szansach na Oscary, światowych sukcesach „Idy” i własnych planach.
Benedict Cumberbatch to gwiazdor XXI w., który zamiast nagim torsem błyszczy inteligencją. W „Grze tajemnic” wciela się w postać dobraną dla niego idealnie: Alana Turinga, genialnego pioniera ery komputerów.
Belgijski wieczór tętnił piątkowym gwarem, popijaliśmy tutejsze piwo, tramwaje podzwaniały. Ktoś zagaił po holendersku, kelnerka, słysząc, że mówimy po polsku, przeszła na angielski, tło szczelnie wypełniał francuski.
25 lat temu rozpoczęła się epoka prywatnego radia w Polsce. Zaczęło się w Krakowie od startu RMF, który swą popularność zawdzięcza dziś tyleż bezkompromisowości, co kompromisom.
Z Pałacu Kultury widział Wilno. Pochodził z XIX w. i zarazem z PRL. Żył na co dzień z duchami przeszłości. Wierzył, że literatura jest sumieniem społeczeństwa.
Trzecia RP jest okrutna wobec polityków. Wielu ludzi skrzywdziła i poraniła swoimi obsesjami i paranojami. Ale żadnego polityka nie krzywdziła tak, jak Józefa Oleksego.
Przez kraj przemaszerowały uroczyste orszaki Trzech Króli, w których wzięło udział ponad milion osób.
Pół wieku temu w Warszawie życie wieczorne aktorów, reżyserów i pisarzy było uregulowane.
Lalki przybywają z różnych miejsc: ze strychów, piwnic, komórek na rzeczy niepotrzebne, ze śmietników, z aukcji i od innych kolekcjonerów. Jeśli lalka jest szczególnie upragniona, zaprasza się koleżanki, częstuje ciastkami i winem: to jakby chrzest.