Muzyka poważna: Kwadrofonik

Kwadrofonik
Nagroda za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru.
Leszek Zych/Polityka

Paszporty POLITYKI otrzymali muzycy grupy Kwadrofonik – za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące.

Kwadrofonik powstał z połączenia dwóch duetów o ugruntowanej już wcześniej pozycji: Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) i perkusyjnego Hob-Beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Inspiracją była Sonata na dwa fortepiany i perkusję Béli Bartóka, ale kariera kwartetu rozpoczęła się zwycięstwem w 2006 r. na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Członkowie zespołu sami efektownie i dowcipnie zaaranżowali melodie ludowe, a w 2008 r. nagrali ten repertuar na płytę „Folklove”. Koncertują w Europie, obu Amerykach, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Zamawiają utwory u polskich kompozytorów współczesnych, jednak dużą część repertuaru tworzą z własnych aranżacji.

W Roku Lutosławskiego 2013 nagrali z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz na płytę (i wykonywali na koncertach) „Piosenki nie tylko dla dzieci”, czyli opracowania piosenek Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima. W 2014 r. powrócili do muzyki tradycyjnej, pokazując „Requiem ludowe” z udziałem śpiewaka Adama Struga.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Długosz, Kwadrofonik, Dariusz Przybylski

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną