Klasyki Polityki

Zabawa w Trzech Króli

Zabawa w Trzech Króli. Nowa odsłona starego święta

Trzej Królowie w interpretacji gdańskiej Trzej Królowie w interpretacji gdańskiej Karolina Misztal / Reporter
Rzecz się stała niebywała: kiedy w listopadzie 2010 r. przywracano święto Trzech Króli, trudno się było spodziewać, że wkrótce stanie się ono wielkim festynem religijno-rodzinnym, w którym weźmie udział milion ludzi. Z niczego zrobiło się coś.
Warszawa. Każde miasto chce mieć swojego wielbłąda.Michał Dyjuk/Reporter Warszawa. Każde miasto chce mieć swojego wielbłąda.

Dlaczego ludzie w papierowych koronach chodzą ulicami za wielbłądem, śpiewając? To pytanie zadał Koreańczyk, młody inżynier na kontrakcie w Polsce. Inżynier wrasta w kraj od prawie roku, polubił już tutejsze ekstrawagancje, takie jak kiszone warzywa i długie weekendy świąteczne, a nagle 6 stycznia wyłonił się dylemat kulturowy koron i wielbłąda w centrum Warszawy. W grę wchodziły także diabły i anioły. Dla Polaków wydarzenie było na tyle ważne, że transmitowały je telewizje.

Krótka historia zapominania tradycji obchodów

Nie ma się co dziwić inżynierowi z Korei, ponieważ święto Trzech Króli jest zaskakującą nowością także dla wielu Polaków, włączając katolików.

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Społeczeństwo; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabawa w Trzech Króli"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022