Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Mariusz Treliński

Muzyka poważna: Mariusz Treliński

Teatr Wielki / Opera Narodowa / materiały prasowe
Nagroda za nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego.

Mariusz Treliński, reżyser operowy, teatralny i filmowy. Urodził się w 1962 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jako reżyser filmowy debiutował w 1990 r. ekranizacją słynnej powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza „Pożegnanie jesieni” (prezentowaną na międzynarodowym festiwalu w Wenecji), za film ten otrzymał Nagrodę Ministra Kultury oraz Nagrodę im. A. Munka za debiut reżyserski 1990.

W latach 1989–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w 1990–1992 szefem artystycznym Studia im. K. Irzykowskiego. Nakręcił m.in. „Łagodną” (1995), za którą otrzymał II nagrodę na Festiwalu Kina Europejskiego w Strasburgu. „Łagodna” została nagrodzona również przez dziennikarzy na FPFF w Gdyni w 1995 r., a także za reżyserię na Festiwalu Kina Europejskiego w Budapeszcie w 1996 r. W 2000 r. nakręcił „Egoistów”.

Jako reżyser teatralny debiutował spektaklem „Sny” Lutreamonta na scenie stołecznego Teatru Studio. W teatrze wystawił również „Makbeta”. Współpracuje z Teatrem Wielkim, gdzie reżyserował m.in. opery: „Król Roger” (za reżyserię którego otrzymał Nagrodę im. Szymanowskiego), „Madame Butterfly” Pucciniego i „Otello” Verdiego. Wyreżyserowana przez niego w Warszawie „Madame Butterfly” odniosła wielki sukces w Waszyngtonie, co zaowocowało kolejnymi zagranicznymi propozycjami.

Paszport POLITYKI Mariusz Treliński otrzymał za nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną