Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Grzegorz Jarzyna

Teatr: Grzegorz Jarzyna

Jacek Domiński/Reporter / EAST NEWS
Nagroda za błyskotliwe przedstawienia, z których każde staje się głośnym wydarzeniem artystycznym.

Grzegorz Jarzyna jest reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Urodził się w 1968 r. w Chorzowie. Studiował filozofię na krakowskim UJ. Podjął również – i nie ukończył – studia na tamtejszej Papieskiej Akademii Teologicznej oraz, nieco później, na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST.

W 1997 r. roku debiutował reżyserią „Bzika tropikalnego” według Stanisława Witkiewicza w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Przedstawienie to w ciągu kilku tygodni stało się teatralnym przebojem Warszawy. Od 1998 r. Grzegorz Jarzyna pełni funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Stara się unikać szufladkowania, dlatego wciąż zmienia pseudonimy, stylistykę spektakli, a nawet „teatralną” płeć („Magnetyzm serca” wyreżyserował jako kobieta – Sylvia Torsh). Bywa Sylvią Torsh, Horstem Leszczukiem, Horstem d'Albertisem, występuje jako Das Gemüse, Brokenhorst, Mikołaj Warianow. W Poznaniu – jako „+”. Jego nowy pseudonim zawsze wzbudza mnóstwo emocji, zarówno wśród widzów, jak i kolegów po fachu.

Paszport POLITYKI Grzegorz Jarzyna otrzymał za odwagę i inwencję w poszukiwaniu nowych środków wyrazu w teatrze, za błyskotliwe przedstawienia, z których każde staje się głośnym wydarzeniem artystycznym.

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną