Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Tadeusz Słobodzianek

Teatr: Tadeusz Słobodzianek

Tadeusz Późniak / Polityka
Nagroda za dokonania dramaturgiczne i Towarzystwo Wierszalin.

Tadeusz Słobodzianek jest dramatopisarzem, reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Urodził się w Jenisejsku na Syberii w 1955 r. Wkrótce po urodzeniu wraz z rodzicami powrócił do kraju i osiedlił się w Białymstoku. Ukończył teatrologię w Krakowie w UJ. Zyskał rozgłos, pisząc recenzje najpierw dla „Studenta”, później dla POLITYKI jako Jan Koniecpolski.

Jako pisarz debiutował w 1980 r. sztuką dla dzieci „Historia o żebraku i osiołku”. Jest również autorem 9 sztuk, których premiery odbiły się szerokim echem w polskim świecie teatralnym (m.in. „Turlajgroszek”, „Merlin”, „Obywatel Pekosiewicz”, „Prorok Ilja”, „Car Mikołaj”, „Towarzysz Chrystus, czyli sen pluskwy”) oraz współautorem spektakli telewizyjnych i scenariuszy filmowych.

Jako reżyser debiutował w 1982 r. „Osmędeuszami” Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W jego dorobku reżyserskim znajdują się także: „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera (1986, Teatr Lalek w Białymstoku), „Kabaret Kici Koci” Mirona Białoszewskiego (1988, Teatr Ateneum w Warszawie), „Magia grzechu” Pedra Calderona de la Barca (1995, Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz realizacje własnych dramatów: „Proroka Ilji” (1994) i „Cara Mikołaja” (1995) w Teatrze Telewizji.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych. W 1983 r. na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie otrzymał nagrodę ministerstwa za reżyserię „Osmędeuszy”. Wśród innych nagród wymienić należy przede wszystkim: nagrodę Fundacji im. Kościelskich (polski Nobel dla pisarzy przed czterdziestką) za całokształt twórczości dramaturgicznej i teatralnej (1994 r.), nagrodę Fundacji im. Stanisława Piętaka (za „Proroka Ilję” 1993 r.). Jego sztuki uzyskały dwukrotnie Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1993, 1995). Na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych prezentowane były: „Turlajgroszek” (1992), „Merlin” (1994), „Obywatel Pekoś” (1998), „Prorok Ilja” (2000).

Jako dramatopisarz był wielokrotnie laureatem Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu oraz nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2000 otrzymał Grand Prix za „Proroka Iljię”, zrealizowanego w Teatrze Nowym w Łodzi (VI Konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wystawienie Polskiej sztuki Współczesnej).

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną