Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Zośka Papużanka: Najprzyjemniejszy jest etap zmagania się ze sobą

Zośka Papużanka Zośka Papużanka Leszek Zych / Polityka
„Każda dobra książka jest wzięta z życia” – mówi Zośka Papużanka.

Z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Obroniła doktorat z literaturoznawstwa na temat recepcji dramatów Federico Garcii Lorki. Jest już po raz drugi nominowana do Paszportu POLITYKI. W 2012 r. otrzymała nominację za debiutancką powieść „Szopka”, a teraz za powieść „On” (Wydawnictwo Znak Literanova).

„On” to powieściowy powrót do lat 80., do peerelowskiej podstawówki, powrotem jednak niesentymentalnym. Bo chociaż bywa wesoło, to ten system polegał na multiplikowaniu schematów i głupoty.

Zdaniem Piotra Kofty u Papużanki „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”. Czytaj więcej »

Zośka Papużanka opowiada o pracy nauczyciela i zainteresowaniu uczniów czytaniem. O sobie, o literaturze i książce „On”.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną