Paszporty POLITYKI

Jan Klata

Teatr: Jan Klata

Łukasz Giza / Polityka
Nagroda za nowatorskie odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał w tym roku Jan Klata – za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów.

Jan Klata urodził się w 1973 r. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Uznanym dramatopisarzem został w wieku 12 lat, kiedy jego sztukę „Słoń zielony” wydrukował „Dialog” i wystawił Teatr im. Witkacego w Zakopanem. Trudniej poszło z debiutem reżyserskim. Zanim w ramach festiwalu Eurodrama wyreżyserował własną sztukę „Uśmiech grejpruta”, zdążył już być copywriterem, dziennikarzem muzycznym i reżyserem programów talk-show w telewizji Puls.

Przełomem był „Rewizor” Gogola wystawiony w wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego. Po nim nastąpiły kolejne realizacje: wystawione we wrocławskim Współczesnym „Lochy Watykanu” Andre Gide’a i „Nakręcana pomarańcza” Anthony’ego Burgessa, zrealizowane na terenie Stoczni Gdańskiej „H.” według „Hamleta”, „(...) córka Fizdejki” według Witkacego (powrót do Wałbrzycha) i wyreżyserowany ostatnio w gdańskim Teatrze Wybrzeże „Fantasy”, autorska wersja dramatu Słowackiego.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jan Klata, Maja Kleczewska, Przemysław Wojcieszek

Reklama

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną