Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jan Klata

Teatr: Jan Klata

Łukasz Giza / Polityka
Nagroda za nowatorskie odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał w tym roku Jan Klata – za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów.

Jan Klata urodził się w 1973 r. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Uznanym dramatopisarzem został w wieku 12 lat, kiedy jego sztukę „Słoń zielony” wydrukował „Dialog” i wystawił Teatr im. Witkacego w Zakopanem. Trudniej poszło z debiutem reżyserskim. Zanim w ramach festiwalu Eurodrama wyreżyserował własną sztukę „Uśmiech grejpruta”, zdążył już być copywriterem, dziennikarzem muzycznym i reżyserem programów talk-show w telewizji Puls.

Przełomem był „Rewizor” Gogola wystawiony w wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego. Po nim nastąpiły kolejne realizacje: wystawione we wrocławskim Współczesnym „Lochy Watykanu” Andre Gide’a i „Nakręcana pomarańcza” Anthony’ego Burgessa, zrealizowane na terenie Stoczni Gdańskiej „H.” według „Hamleta”, „(...) córka Fizdejki” według Witkacego (powrót do Wałbrzycha) i wyreżyserowany ostatnio w gdańskim Teatrze Wybrzeże „Fantasy”, autorska wersja dramatu Słowackiego.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jan Klata, Maja Kleczewska, Przemysław Wojcieszek

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną