Paszporty POLITYKI

Aleksander Nowak

Aleksander Nowak laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka poważna

Aleksander Nowak Aleksander Nowak Leszek Zych / Polityka
Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.
Polityka
materiały prasowe

Paszport POLITYKI otrzymał ALEKSANDER NOWAK

Aleksander Nowak (ur. w 1979 r. w Gliwicach) to kompozytor, którego trudno wpisać w modne kierunki. I zarazem bohater muzycznej jesieni, który przedstawił trzy premiery na trzech kolejnych festiwalach: krakowskim Sacrum Profanum, Warszawskiej Jesieni i Auksodrone w Tychach. We wszystkich trzech przewodnikiem był ludzki głos. Najwięcej pisano oczywiście o jego operze „ahat ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk, zaprezentowanej w Krakowie. Nowak ma na koncie cały szereg doświadczeń operowych – w 2010 r. w Operze Narodowej odbyła się premiera opery „Sudden Rain” w reż. Mai Kleczewskiej, a w 2015 r. w poznańskim Teatrze Wielkim wystawiono jego kolejne dzieło sceniczne „Space Opera” w reż. Eweliny Pietrowiak. Nasz laureat jest także pedagogiem, prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, koordynuje Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Śląskie Trybuny Kompozytorów oraz Brand-New Music.

***

Nominacje
Aleksander Nowak
Jakub Józef Orliński
Tomasz Ritter

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Paszporty POLITYKI 2018; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Aleksander Nowak"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną