Paszporty POLITYKI

Aleksander Nowak

Aleksander Nowak laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka poważna

Aleksander Nowak Aleksander Nowak Leszek Zych / Polityka
Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.
Polityka
materiały prasowe

Paszport POLITYKI otrzymał ALEKSANDER NOWAK

Aleksander Nowak (ur. w 1979 r. w Gliwicach) to kompozytor, którego trudno wpisać w modne kierunki. I zarazem bohater muzycznej jesieni, który przedstawił trzy premiery na trzech kolejnych festiwalach: krakowskim Sacrum Profanum, Warszawskiej Jesieni i Auksodrone w Tychach. We wszystkich trzech przewodnikiem był ludzki głos. Najwięcej pisano oczywiście o jego operze „ahat ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk, zaprezentowanej w Krakowie. Nowak ma na koncie cały szereg doświadczeń operowych – w 2010 r. w Operze Narodowej odbyła się premiera opery „Sudden Rain” w reż. Mai Kleczewskiej, a w 2015 r. w poznańskim Teatrze Wielkim wystawiono jego kolejne dzieło sceniczne „Space Opera” w reż. Eweliny Pietrowiak. Nasz laureat jest także pedagogiem, prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, koordynuje Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Śląskie Trybuny Kompozytorów oraz Brand-New Music.

***

Nominacje
Aleksander Nowak
Jakub Józef Orliński
Tomasz Ritter

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Paszporty POLITYKI 2018; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Aleksander Nowak"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną